Informovala o tom v sobotu agentúra AP. Vláda Južnej Kórey tvrdí, že na KĽDR vyvíja tlak, aby prestala s činnosťou, ktorá by mohla viesť k zvyšovaniu vojenského napätia, a zároveň sa usiluje o obnovenie rokovaní o denuklearizácii.
Juhokórejské úrady v súčasnosti v spolupráci so Spojenými štátmi analyzujú podrobnosti a zisťujú napríklad to, aký typ rakiet KĽDR odpálila. Vyhlásilo to juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí po telefonickom rozhovore Mikea Pompea s jeho juhokórejskou rezortnou kolegyňou Kang Kjong-wha. Tá predtým telefonovala i so šéfom japonskej diplomacie Taróom Kónom, s ktorým sa dohodli aj na koordinácii ďalších krokov.
Severná Kórea odpálila v sobotu z mesta Wonsan na východnom pobreží KĽDR smerom k Japonskému moru viacero neidentifikovaných rakiet s krátkym doletom, a to "v severovýchodnom smere medzi 09.06 h a 09.27 h" miestneho času. Sobotňajšie strely "neporušujú moratórium na testovanie rakiet", ktoré odsúhlasil Kim Čong-un, pretože moratórium "sa vzťahuje len na medzikontinentálne balistické rakety", vysvetľuje americký analytik Ankit Panda.
Japonský minister obrany Takeši Iwaja uviedol, že severokórejské strely neohrozili bezpečnosť Japonska. Tokio sa pravdepodobne zdrží ostrých reakcií na adresu KĽDR, keďže premiér Šinzó Abe si chce zachovať dobré podmienky pre vlastný summit s Kim Čong-unom, píše AP. Vlani nevykonala KĽDR žiadne raketové ani jadrové testy. Severokórejský vodca Kim Čong-un uskutočnil totiž svoje prvé a historické summity s lídrami Spojených štátov a Južnej Kórey.