Tlačovú agentúru AFP o tom informoval nemenovaný bezpečnostný zdroj.
Dvoma zatknutými špionážnymi šéfmi sú podľa zdroja generál Muhammad Madín, známy pod menom Tawfík, ktorý riadil tajnú službu 25 rokov, a bývalý koordinátor spravodajských informácií Asmán Tarták.
Zdroj neuviedol dôvod zatknutia týchto mužov. K situácii sa zatiaľ nevyjadrila alžírska polícia ani armáda.
Saíd Buteflika (61) bol za vlády svojho chorého staršieho brata Abdala Azíza (82) vnímaný ako "riadiaca ruka". Abdal Azíz odstúpil z prezidentského úradu 2. apríla po nátlaku armády, keďže v severoafrickej krajine sa proti nemu konali obrovské pouličné protesty. Abdal Azíz bol pri moci takmer 20 rokov a bol najdlhšie pôsobiacim alžírskym prezidentom.
Prezidentov brat sa v minulosti často spomínal ako pravdepodobný nástupca na poste hlavy štátu. Saíd Buteflika nadobúdal v pozadí politickej scény čoraz väčšiu moc, pričom bývalý prezident sa po mozgovej príhode v roku 2013 len zriedkavo objavoval na verejnosti.
Madín šéfoval všemocnej tajnej službe DRS až do roku 2016, keď ho Buteflika prepustil a inštitúciu rozpustil. Veliteľ alžírskej armády Ahmad Káid Sálah v posledných týždňoch Madína obviňuje z účasti na sprisahaní proti Alžírsku.
V polovici apríla dal Sálah podľa svojich slov bývalému šéfovi DRS "posledné varovanie" - obvinil ho konkrétne zo "sprisahania s cieľom brániť riešeniam na ukončenie krízy" v krajine zažívajúcej mohutné protesty.
Sálah pomohol Abdalovi Azízovi Buteflikovi odstaviť DRS, ktorá bola dlho pokladaná za "štát v štáte".
V Alžírsku prebiehajú masové demonštrácie a ľudia zaplnili v piatok ulice už 11. týždeň po sebe. Požadujú odstúpenie predstaviteľov režimu a zriadenie dočasných inštitúcií.