Sú v nich opísané znepokojivé udalosti v našej krajine, pričom sa opakujú najmä mená bývalého šéfa prokuratúry Trnku, Harabina či Kočnera. Spomína sa tam ale aj advokát rodiny Kušnírovcov Roman Kvasnica. Čo hovorí na údajné depeše?
Medzi publikované dokumenty serveru WikiLeaks sa dostali aj údajné správy amerického veľvyslanectva na Slovensku, ktoré nie sú presne datované, ale odvolávajú sa na udalosti približne z rokov 2006 až 2009. Píše sa v nich napríklad: „Výsledky Harabinovho zmocnenia sa súdnictva sú stále jasnejšie: netransparentnejšie a autoritárske súdnictvo založené na už beztak netransparentnej a autoritárskej báze.“
Harabinovi samotný únik depeší nevadí, vadí mu však spôsob, akým o nich niektoré média informovali. Za niektorými titulkami vidí cieľ navodiť dojem spoločného priateľstva s Kočnerom či Trnkom. Voči tomu sa ostro ohradzuje. "Tie depeše znamenajú, že mňa ani ako ministra ani ako sudcu nikdy americká ambasáda neovládala. Proti tomu, čo písal americký ambasador ja nemám nič. Veď on zo svojho pohľadu hodnotil moju osobu pre potreby amerických záujmov, a to, že ma hodnotil negatívne je pre mňa vyznamenanie. Znamená to, že som nedovolil zásahy amerického ambasadora do práce rezortu spravodlivosti."
V depešiach je často spomínaný aj Kočner a jeho kamarát, bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. V súvislosti s kauzou útoku na Hedvigu Malinovú sa v pozitívnom slova zmysle často píše o jej advokátovi Romanovi Kvasnicovi, ktorý nedávno získal od americkej ambasády Cenu za ľudské práva za obhajobu osôb a organizácií, ktorých základné ľudské práva a slobody mali byť porušené. Kvasnica však pravosť dokumentov potvrdiť nechcel.
„Neviem a nechcem sa vyjadriť k obsahu údajných depeší. Môžem len potvrdiť, že americkí zástupcovia sa zaujímali o prípad Hedvigy Malinovej, bola to jediná ambasáda, ktorá sa spýtala, či nepotrebujeme nejakú pomoc. Keď sa mojej klientke narodila dcérka, zástupkyňa ambasády ju dokonca prišla navštíviť, čo považujem za silné gesto,“ uviedol Kvasnica. Zástupcovia USA sa podľa Kvasnicu o citlivé prípady naďalej živo zaujímajú. „Mal som možnosť vidieť ich na pojednávaniach s Rómami z Moldavy nad Bodvou, ktorých obhajujem,“ uzavrel Kvasnica.