Kremeľ pritom koncom apríla oznámil, že príchod žiadnych zahraničných hostí na oslavy nečaká. Danko v reakcii uviedol, že pozvanie prijal. Dankovi poslal pozvánku šéf Štátnej dumy Vjačeslav Volodin, napísala ruská agentúra bez toho, aby sa zmienila o reakcii slovenského politika.
TASS len pripomenul Dankovo vyhlásenie z novembra 2017, kedy na schôdzi ruského parlamentu v Moskve slovenský politik vyhlásil, že slovenský ľud nikdy nespochybnil úlohu sovietskych vojsk pri oslobodzovaní svojej krajiny. Danko, ktorý je predsedom nacionalistickej vládnej Slovenských národnej strany (SNS), vtedy v prejave ocenil ruskú schopnosť riešiť problémy korektným dialógom a hovoril aj o blízkosti slovanských národov. Za svoje výroky čelil kritike hlavne od slovenských opozície.
"Toto sa neodmieta. Pozvanie do Moskvy ma milo prekvapilo, samozrejme, ho prijímam," napísal Danko na sociálnej sieti. Ešte dopoludnia Dankov hovorca Tomáš Kostelník ČTK povedal, že šéf slovenského parlamentu má v Moskve na stredu naplánované rokovanie v Štátnej dume a že ešte nebolo rozhodnuté, či bude vo štvrtok na vojenskej prehliadke.
Danko sa netají svojimi proruskými postojmi a jeho strana už dlhšie ako rok blokuje prejednanie novej bezpečnostnej, vojenskej a obrannej stratégie krajiny v slovenskom parlamente. Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov začiatkom minulého týždňa vyhlásil, že Moskva príchod žiadneho zo zahraničných vodcov na tohtoročné oslavy konca druhej svetovej vojny nečaká. Kremeľ vraj neposielal žiadne špeciálne pozvánky na Deň víťazstva, ktorý Rusko tradične oslavuje 9. mája vojenskou prehliadkou. V minulých rokoch pritom bola zahraničná účasť pomerne častá. Vlani sa zúčastnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a srbský prezident Aleksandar Vučić, o rok skôr bol pozvaný moldavský prezident Igor Dodon. V roku 2016 prišiel vtedajší kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, hoci sa pozvánky údajne neposielali. A v roku 2015 bol medzi hosťami vtedajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a čínsky prezident Si Ťin-pching.
Prehliadke 9. mája 2015 prizeral kirgizský prezident Almbazbek Atambajev, kubánsky vodca Raúl Castro a mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Český prezident Miloš Zeman aj slovenských premiér Robert Fico vtedy Moskvu tiež navštívili, ale na prehliadku - rok po anexii Krymu a prepuknutí konfliktu na východe Ukrajiny - nešli.