Je to najvyššia miera spokojnosti, ktorú dosiahol v prieskumoch tohto inštitútu od nástupu do funkcie v januári 2017, konštatovala televízia CNN. Prieskum zahŕňa dvojtýždňové obdobie končiace 30. aprílom. Zaznamenal podstatný nárast spokojnosti v porovnaní s 39-percentnou podporou, ktorú mal v prieskume zo začiatku marca, napísala agentúra AFP.
S Trumpom však podľa prieskumu Gallupovho inštitútu stále nie je spokojná väčšina Američanov (50 percent), ale miera nespokojnosti sa tiež výrazne znížila z marcových 57 percent. Trumpovu vzostupnú trajektóriu by mohli podľa CNN vysvetľovať dobré ekonomické ukazovatele, najmä rast hrubého domáceho produktu o 3,2 percenta v prvom štvrťroku 2019. Televízia poznamenáva, že v čase robenia prieskumu ešte neboli známe údaje o nezamestnanosti za apríl.
Zaujímavé však je, že za nárastom Trumpových preferencií nie sú, ako by sa čakalo, republikánski voliči _ deväť z desiatich republikánov podporilo Trumpa v marci i v apríli. Posun nastal v radoch demokratov, kde sa prezidentova podpora zvýšila z marcových štyroch percent na desať percent v apríli. Výsledky prieskumu prichádzajú krátko po zverejnení redigovanej verzie správy osobitného vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera o údajnom zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016. Mueller nezistil žiadne preukázateľné zločinné sprisahanie Trumpovej kampane s Ruskom ani nevyslovil odporúčanie, či má byť prezident obvinený z marenia spravodlivosti.
Prieskum sa uskutočnil predtým, ako sa zistilo, že Mueller napísal list americkému ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi, v ktorom vyslovil nespokojnosť s tým, ako zhrnul výsledky vyšetrovania. CNN zároveň pripomína, že Trump ako jediný prezident v novodobých dejinách USA zatiaľ v prieskume Gallupovho inštitútu neprekonal 50-percentnú hranicu spokojnosti so svojou prácou.