Súd rozhodol na utorkovom mimoriadnom zasadnutí a skutky sa podľa neho týkajú protivládnych protestov z minulého utorka. K nim vyzvala opozícia a ich cieľom bolo s podporou ľudu a armády prinútiť autoritárskeho prezidenta Nicolása Madura k demisii.
Medzi opozičnými poslancami, ktorých má podľa verdiktu najvyššieho súdu začať venezuelská justícia trestne stíhať, je aj popredný opozičný líder a bývalý predseda parlamentu Henry Ramos Allup. Nie je medzi nimi ale šéf opozície a terajší predseda parlamentu Juan Guaidó, ktorý 30. apríla k "záverečnej fáze" zvrhnutia Madura vyzval.
Akcia nebola úspešná podľa niektorých preto, že sa na stranu opozície nepridali niektorí vysokí predstavitelia režimu, ktorí údajne podporu opozícii sľúbili. Guaidóa ale prokuratúra vyšetruje už od januára kvôli tomu, že sa prehlásil predbežnom prezidentom. Z pozície šéfa parlamentu zložil Guaidó prísahu ako prezident počas protivládnych demonštrácií potom, čo parlament neuznal Madurov mandát kvôli neslobodným voľbám. Guaidóa od januára uznalo za hlavu štátu takmer 60 krajín, vrátane USA. Neuznáva ho ale medzi inými Rusko a Čína.
V Caracase v utorok tiež zasadal parlament, ktorý schválil okrem iného zákon o zárukách pre štátnych zamestnancov, ak sa pripoja k snahám opozície o obnovu demokracie v krajine. Podobný zákon už tento rok poslanci schválili pre vojakov, ktorých podpora je kľúčová pre zmenu režimu. Väčšina z nich sa však zatiaľ verejne na stranu opozície nepostavila, mnohí zrejme zo strachu z represií zo strany Madurovej vlády.