Tlačová agentúra AFP to uviedla v stredu s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Zvolanie tohto zasadnutia požadovali Belgicko, Nemecko a Kuvajt - traja nestáli členovia Rady, ktorí zohrávajú poprednú úlohu v jej snahách o riešenie humanitárnej krízy v Sýrii, zmietanej vojnou už vyše osem rokov. Urobili tak po tom, ako sily sýrskej vlády a spojeneckého Ruska zintenzívnili bombardovanie uvedenej oblasti v rukách džihádistov.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bolo od 29. apríla zasiahnutých na severozápade Sýrie 12 zdravotníckych zariadení vrátane dvoch významných nemocníc. V provincii Idlib - poslednej dôležitej bašte sýrskych povstalcov - žijú približne tri milióny ľudí. Stupňovanie násilia vyhnalo za jediný týždeň z domova vyše 150.000 osôb z Idlibu a priľahlej provincie Aleppo.
Na piatkovom zasadnutí v New Yorku, naplánovanom na 10.00 h miestneho času (16.00 h SELČ), budú členov BR informovať o aktuálnom vývoji v Sýrii predstavitelia humanitárnych agentúr OSN. Rusko, kľúčový spojenec sýrskeho prezidenta Bašára Asada, dosiahlo vlani v septembri s Tureckom, ktoré podporuje niektoré povstalecké skupiny, dohodu o zriadení demilitarizovanej nárazníkovej zóny v idlibskej enkláve. Týmto krokom sa predišlo rozsiahlej ofenzíve vládnych síl v danej oblasti. Do nárazníkovej zóny spadajú tiež časti susedných provincií Lázikíja, Hamá a Aleppo.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok bojujúce strany na severozápade Sýrie, aby chránili civilistov a rešpektovali prímerie.