Zverejnené vyhlásenie neobsahovalo žiadne podrobnosti, podľa nemenovaného predstaviteľa rezortu však toto rozhodnutie nasledovalo po tom, ako Washington získal spravodajské informácie o nakladaní rakiet a inej výzbroje do člnov v správe iránskych revolučných gárd, uviedla tlačová agentúra AP.
Americkí predstavitelia ešte minulý víkend avizovali, že Spojené štáty vyšlú do oblasti Perzského zálivu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj svoje bombardéry. Lietadlová loď USS Abraham Lincoln a sprievodné plavidlá sa medzitým presunuli cez Suezský prieplav do Červeného mora, zatiaľ čo strategické bombardéry typu B-52 pristáli na základni v Katare.
Podľa AP najnovšie kroky odrážajú obavy z možného zámeru Teheránu zaútočiť na americké sily alebo záujmy v danom regióne. Spojené štáty vlani stiahli batérie systému protivzdušnej obrany Patriot z Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánska. Bezprostredne nebolo jasné, či sa ohlásený presun týka niektorej z týchto krajín.
Irán v stredu oznámil, že čiastočne odstúpi od medzinárodnej dohody o jadrovom programe z roku 2015. Americký prezident Donald Trump následne zaviedol nové sankcie voči Iránu, ktoré postihujú tamojší oceliarsky a ťažobný priemysel. Spojené štáty pritom od zmienenej jadrovej dohody odstúpili už pred rokom, načo zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy. Začiatkom mája tohto roku prestali platiť aj dočasné výnimky z tohto zákazu, ktoré Washington priznal niektorým krajinám.