Najviac z nich je z Českej republiky, ide o 264 občanov. Ďalej je to 122 poľských občanov, nasleduje 118 maďarských občanov. Pre TASR to potvrdil odbor volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra (MV) SR. O možnosť voliť slovenských kandidátov požiadali aj Nemci (83), Briti (47), Rumuni (36), Taliani (32) či Francúzi (15). Ide o cudzincov, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt a zároveň požiadali o zápis do voličských zoznamov. Žiadosti rezort vnútra prijal od občanov z takmer všetkých krajín EÚ okrem Cypru, Estónska a Malty.
Občania väčšiny členských štátov EÚ s trvalým pobytom na Slovensku majú v prípade eurovolieb dve možnosti. Pokiaľ sa do 15. apríla zapísali do voličských zoznamov na Slovensku, môžu voliť slovenských europoslancov. V prípade, že im to ich domovská krajina umožňuje, môžu voliť svojich kandidátov poštou, na ambasáde alebo iným spôsobom. "Konkrétnejšími informáciami disponujú zastupiteľstvá týchto krajín v Bratislave," uviedla pre TASR Petra Friese z Tlačového odboru kancelárie MV SR.
Každý volič má možnosť hlasovať v eurovoľbách iba raz, v jednom členskom štáte EÚ. Inak mu podľa rezortu hrozí pokuta 100 eur. "Volič, ktorý požiada pre voľby do Európskeho parlamentu o zápis do zoznamu voličov v inom členskom štáte Európskej únie a zároveň požiada o zápis do zoznamu voličov v Slovenskej republike, sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 100 eur," informuje ministerstvo na svojom webe.
Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Výsledky hlasovania budú známe po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku v nedeľu o 23.00 h. Eurovoľby sa na Slovensku konajú štvrtýkrát. Účasť na posledných bola len 13,05 percenta oprávnených voličov, teda najmenšia zo všetkých krajín EÚ. Zo zahraničia nemôžu voliť občania Slovenska, ako aj Malty, Írska a Českej republiky.