Ako uvádza britská BBC, za myšlienkou na vytvorenie tohto centra stojí bývalý šéf tímu vedeckých poradcov britskej vlády David King. "To, čo spravíme v najbližších desiatich rokoch, ovplyvní budúcnosť ľudstva na najbližších 10-tisíc rokov," cituje BBC Kinga. Ten sa - podobne ako ďalší vedci - obáva, že súčasné metódy boja proti klimatickým zmenám nemusia stačiť na to, aby sa podarilo odvrátiť ten najhorší scenár.
Vedci v novom centre budú mať voľné ruky v skúmaní akýchkoľvek nových návrhov, ktoré by mohli pomôcť ľudstvu v boji proti klimatickým zmenám, BBC však už teraz vymenováva niekoľko netradičných nápadov, s ktorými prišli vedci v nedávnej minulosti.
Ďalším novým návrhom na boj proti klimatickým zmenám je vývoj technológií na odchytávanie emisií oxidu uhličitého z elektrární a tovární, ich skladovanie v podzemných zásobárňach a neskoršia transformácia na palivo.
Viacerí vedci sa prikláňajú aj k myšlienke, že ľudstvo by sa malo pokúsiť "zazeleňovať" moria a oceány ich zúrodňovaním a všemožnou podporou rozširovania planktónu, ktorý by tak mohol zachytávať väčší objem emisií oxidu uhličitého. Niektorí vedci však varujú, že ani tieto opatrenia nemusia stačiť.