Vescovo strávil štyri hodiny skúmaním priekopy, pričom objavil nové morské druhy, ako aj plastový odpad na morskom dne. Ide o tretí prípad, keď ľudstvo dosiahlo na tento najextrémnejší bod morských hlbočín.
Prvý ponor na dno Mariánskej priekopy uskutočnili v roku 1960 americký vojak Don Walsh a švajčiarsky inžinier Jacques Piccard v ponornej kabíne s názvom Trieste. Druhý raz sa tam dostal americký filmový režisér James Cameron, ktorý koncom roka 2012 uskutočnil sólový zostup.
Vescovo dosiahol 1. mája rekordnú hĺbku 10.927 metrov. Jeho tím uskutočnil celkovo päť ponorov k morskému dnu, pričom použil aj robotické pristávacie telesá. Tím tvrdí, že objavil štyri nové druhy kôrovcov a zaznamenal existenciu niekoľkých ďalších tvorov v extrémnych hĺbkach.
Projekt bol financovaný Vescovom, súkromným investorom, ktorý predtým pokoril aj najvyššie vrchy všetkých svetadielov. Plavidlo s dĺžkou štyri metre postavila spoločnosť Triton Submarines a môže byť opakovateľne využité. Jeho jadro tvorí deväť centimetrov hrubý titánový trup, ktorý môže pojať dve osoby. Plavidlo na dne oceánu odoláva tlaku, ktorý sa rovná hmotnosti 50 lietadiel typu Jumbo Jet na jednu osobu.
Congratulations to Victor Vescovo and the @FiveDeeps team on completing its mission to reach the deepest point on the planet: the #MarianaTrench’s #ChallengerDeep. The team set a new deep-diving record of 35,853 ft, 52 ft deeper than any previous manned dive. #DeepPlanet pic.twitter.com/AiNO0mDWlW
— Science Channel (@ScienceChannel) 13 May 2019