Uchádzači na počkanie vysypú natrénované odpovede, ktoré majú s realitou často spoločné len máločo a personalisti sa uchyľujú k výberu adeptov, ktorí urobili dobrý osobný dojem, namiesto tých so skutočnými schopnosťami. Čo hľadajú mladí ľudia v budúcej práci a aké nové spôsoby pohovorov sa začali používať?
Najväčšiu zmenu na trh práce priniesli mileniáli a ich nový pohľad na zamestnanie. Zamestnanci s rokom narodenia 1980 až 1995 budú onedlho tvoriť najpodstatnejšiu časť pracovnej sily na trhu práce. „Aj z tohto dôvodu je pre firmy dôležité zisťovať, aké požiadavky majú ľudia tejto vekovej skupiny,“ hovorí Nikola Richterová z portálu Profesia.sk a dopĺňa:
Naopak, zamestnávatelia sa začínajú namiesto doteraz zaužívaného dokladovateľného vzdelania u uchádzačov viac zaujímať o takzvané soft skills, čiže mäkké zručnosti. Na rozdiel od vodičského preukazu, zváračskej licencie či certifikátu o znalosti jazyka tieto schopnosti sa nedajú zdokumentovať.
Čo sú to soft skills, alebo mäkké zručnosti
Sú to „schopnosti, ktoré nemôžeme exaktne zmerať, jednoducho preukázať a jasne kategorizovať odpoveďami ,áno – nie´. Vyplývajú z charakteru kandidáta a je to súhrn reakcií na rozličné podnety,“ vysvetľuje Jitka Součková z personálnej agentúry Graft on Recruitment. Opakom sú hard skills, alebo tvrdé zručnosti. To sú tie, ktoré sa viete naučiť a úroveň ich ovládania sa dá jednoducho zmerať. Môže ísť o technické, jazykové, počítačové zručnosti.
Najžiadanejšie soft skills
- Komunikačné zručnosti
- Organizačné schopnosti a zručnosti
- Vyjednávanie a riešenie konfliktov
- Schopnosť nadväzovať a udržiavať kontakty
- Kreatívne myslenie
- Odolnosť proti stresu
- Asertívny spôsob rokovania
- Tímová práca
- Schopnosť sebareflexie
- Empatia
- Samostatnosť