V Hriňovej vysvätili novú rodinnú kaplnku. Je celá z mramoru a je postavená starodávnou technológiou, ktorú poznali Rimania a Egypťania, no nepoužíva sa už najmenej 150 rokov. Jedinečnú kaplnku dala vybudovať Vilma Babicová (71) so sestrou Emíliou Krnáčovou a venovali ju ich tretej už zosnulej sestre Márii Marte.
Vilme sa v tureckom Efeze na púti prisnil sen, ktorý sa rozhodla splniť. „Prišla za mnou nebohá sestra a povedala mi, aby som postavila kaplnku, ktorá bude biela a na vŕšku,“ povie so slzami v očiach. Sen naplnili spolu so sestrou, ktorá mala pozemok v Krivci, kde kaplnku, ktorá si nevyžaduje náročnú údržbu a vydrží aj pre budúce generácie, postavili. „Vyzerá presne ako v mojom sne. Keďže mala byť biela, rozhodla som sa pre mramor a o pomoc som požiadala majstra Jána Samaša z Dolnej Bzovej,“ doplnila Vilma.
Na výstavbu kaplnky použil kamenár 170 ton mramoru z Tuhára. „Je postavená výlučne z veľkých mramorových blokov, vrátane klenby a strechy. Použil som starodávnu metódu, ktorá je v 21. storočí ozaj unikátna. Používali ju Rimania či Egypťania, dúfam, že aj kaplnka vydrží toľko, ako pyramída,“ povedal Samaš, ktorý na sakrálnu stavbu vysokú 7,5 metra použil približne 1 000 kusov rôznych tvarov.
Len leštenie jedného trvalo 45 minút. Jedna strana sa totiž zdrsňovala a druhá leštila. Všetko na kaplnke, ktorá je v neskorogotickom štýle, sa robilo ručne. Nachádza sa na nej aj 50-kilogramový zvon, na ktorého prednej strane je vyrytý erb rodu Babic a venovanie zosnulej sestre. Aj keď bola kaplnka financovaná zo súkromných zdrojov, je sprístupnená na požiadanie aj verejnosti.
Metóda starovekých stavbárov
1. Mramorový blok sa popíli ručne na kocky s veľkosťou 25x15x30 cm.
2. Potom sa každá jedna leští z jednej strany a z druhej osekáva.
3. Kocky sa ukladajú na seba a medzi ne sa dáva vápenná malta a len veľmi málo cementu.