Zdanlivo jednoduchým riešením si ale ľudstvo podrezáva konár a budeme sa v budúcnosti zrejme dosť dusiť. Ako by nestačilo, že likvidujeme pralesy, likvidujeme plastom i ďalší zdroj kyslíka. A to mikroorganizmy v morskej vode. Podľa austrálskych vedcov plasty znižujú ich schopnosť produkovať kyslík. „Táto štúdia odhaľuje novú a zatiaľ neznámu hrozbu plastového znečistenia,“ tvrdia vedci z Macquarie University v Sydney.
Sinice v oceánoch produkujú desať percent celkového obsahu kyslíka v atmosfére. Práve ony pritom učinili pred stovkami miliónov rokov atmosféru dostatočne priaznivú na to, aby život vystúpil z vody na súš. Sinice Prochlorococcus sú veľmi malé organizmy a zrejme najpočetnejší fotosyntetizujúci organizmus na Zemi. Pre ekosystém oceánov sú zásadné. Sú totiž základňou potravinového reťazca a stojí na nich celý život slaných vôd.
Doteraz sa vedelo, že plasty likvidujú živočíchy v oceánoch, od tých najmenších filtrujúcich planktón po najväčšie veľryby, ktoré prehltávajú veľký plastový odpad a hynú kvôli upchávaniu tráviacich ciest. Málo sa však zatiaľ vie o tom, ako plasty ovplyvňujú schopnosť siníc produkovať kyslík a viazať oxid uhličitý z atmosféry. „Tieto veľmi malé mikroorganizmy sú kriticky nevyhnutné pre potravinové reťazce v moriach, prispievajú ku kolobehu uhlíka a sú zodpovedné za produkciu až desiatich percent atmosférického kyslíka,“ tvrdí doktorka Lisa Moore z Macquarie University v rozhovore pre denník Independent.