Márnu snahu odísť s vozidlom im prekazila len náhoda. Nedokázali totiž zachytiť signál vysielaný z bezkľúčového otvárania vozidla. Majiteľ vyčíňanie zlodejov odhalil až vtedy, keď si pustil záznam z bezpečnostnej kamery, ktorý si pravidelne kontroluje.
Dvojica špekulantov v Senci si chcela privlastniť auto zaparkované pred rodinným domom. Taktiku mali evidentne premyslenú. Najprv miesto sledovali a po niekoľkých hodinách sa tam skoro ráno vrátili. Netušili však, že majiteľ domu monitoruje okolie kamerami z fasády domu a záznam si pravidelne púšťa. Majiteľ Štefan Eštók pre aktuality.sk povedal, že si záznamy prezerá každý deň pred obedom. Keď zbadal dvojicu, ktorá mu chcela ukradnúť auto, ihneď zalarmoval políciu.
„Oznámením, ktoré bolo prijaté na príslušnom útvare Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Senci, sa zaoberáme a disponujeme zverejneným kamerovým záznamom,“ povedal hovorca polície Michal Szeiff a dodal, že vo veci sa vykonávajú potrebné úkony za účelom jej objasnenia. Štefan Farkaš zo skupiny HAKA, ktorá sa zameriava na hľadanie kradnutých áut, odporúča ako prevenciu skryť kľúče od auta do alobalu či kúpiť si ochranné puzdro.
Ochranou môže byť aj alobal
- Klasické autá majú kľúčik, ktorý sa dáva do dverí aj do zapaľovania. Nové majú väčšinou centrálne uzamykanie. Existujú bezkľúčové uzamykania, ktoré stačia na to, aby sa auto odomklo, aktivovalo bezkontaktne. Ak sa zlodejom vypne zapaľovanie, opäť nenaštartujú a ostanú zamknutí v aute.
Bezkľúčový štart
1. Majiteľ má kľúč u seba.
2. Prídu dvaja zlodeji.
3. Jeden ide s dešifrovacím zariadením k dverám domu.
4. Druhý ide k autu.
5. Vytvorenie spojenia medzi kľúčom v dome a autom.
6. Naštartovanie gombíkom v aute a odjazd.