Erdogan taktiež zdôraznil, že Turecko sa nestiahne z dohody o nákupe ruských systémov S-400. Označil to za "dokončený obchod". Podľa jeho slov by Turecko malo dostať tieto systémy v júli, "ale môže sa to aj urýchliť".
Krok Turecka kúpiť systémy S-400 zhoršil jeho vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré Ankare pohrozili sankciami. Washington vyhlásil, že dohoda s Moskvou je hrozbou pre obranu Západu, a v apríli pozastavil dodávky svojich stíhačiek F-35 do Turecka. Erdogan ale tvrdí, že "skôr či neskôr" Turecko tieto stíhačky dostane.
Ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov koncom apríla oznámil, že výskum a vývoj systému protivzdušnej obrany S-500 je v záverečnej fáze. "Hovorím o ukončovaní výskumu a vývoja a nasledujúcom začiatku sériovej výroby. Teraz môžem povedať, že práca na výskume a vývoji sa už chýli ku koncu," povedal Manturov, ktorého citovala agentúra TASS.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu ešte skôr uviedol, že systém S-500 začnú dostávať ozbrojené sily už v roku 2020. TASS dodal, že operátorov tohto systému školia od roku 2017 na Vojenskej akadémii vzdušno-kozmickej obrany maršala Sovietskeho zväzu G. K. Žukova v meste Tver.
S-400 Triumf je najmodernejším ruským raketovým systémom protivzdušnej obrany, v prevádzke je od roku 2007. Je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov. Je schopný zasiahnuť aerodynamické ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 kilometra za sekundu do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.