Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Bratislavské jazerá: Plávajú v nich medúzy!

Bratislavské jazerá: Plávajú v nich medúzy!

Zdroj: Nový Čas

Reklama

BRATISLAVA - Tajomné živočíchy pripomínajúce UFO! Medúzy nežijú iba v oceánoch, ale aj v našich vodách.

V týchto dňoch ich dokonca môžete spozorovať pri brehoch bratislavských jazier a štrkovísk. Zvláštne tvory s priehľadným telom nepredstavujú pre kúpajúcich sa nebezpečenstvo.

„Medúzky sladkovodné žijú väčšinu života v tzv. polypovom štádiu. Bežný pozorovateľ ich nezbadá, pretože majú iba niekoľko milimetrov,“ povedal zoológ Vladimír Janský.

Počas najteplejších týždňov roka však dorastajú do medúzneho štádia. Ich klobúk sa vtedy zväčší až na dva centimetre v priemere. Na medúzne štádium potrebujú priesvitné živočíchy vodu s teplotou 25 °C a viac. Preto sa vyskytujú v plytkej vode pri brehoch.

Klobúk medúzky je ovenčený chápadielkami, ktorých môžu byť až štyri stovky. Nimi si loví zooplanktón - drobné živočíchy žijúce vo vode. „Medúzky budú pozorovateľné v najbližších dvoch až troch týždňoch. Potom sa znova dostanú do štádia malého polypu. Ľudské zdravie ohroziť nemôžu,“ dodal Janský.

Medúzka – cestovateľ
Sladkovodná medúzka pochádza z juhovýchodnej Ázie. Dnes sa vyskytuje na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a postupne sa šíri aj do slovenských vôd. U nás ju zoológovia po prvýkrát spozorovali v 60. rokoch v dunajskom ramene pri Gabčíkove. Prvým bratislavským jazerom, kde zaznamenali medúzku, boli Zlaté piesky.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac