Stalo sa tak napriek tvrdeniam talianskeho vicepremiéra a ministra vnútra Mattea Salviniho, že migrantom v žiadnom prípade vystúpiť nepovolí, informuje agentúra DPA.
"Prístavy sú otvorené! Talianske úrady konečne povolili vylodenie našich zvyšných hostí," napísala organizácia Sea-Watch na Twitteri.
Ešte predtým na palubu lode Sea-Watch 3 vstúpili príslušníci talianskej finančnej polície (Guardia di Finanza), ktorí loď podľa nariadenia prokuratúry mali skonfiškovať, uviedla agentúra Reuters.
Súčasťou tohto zásahu bolo, že migrantov policajti odviedli na breh, zatiaľ čo záchranná loď zostala ukotvená pri Lampeduse, informoval hovorca organizácie Sea-Watch.
"Domnievam sa, že aj keď je loď zabavená, nemalo by dôjsť k nijakému vyloďovaniu. Každý, kto si myslí niečo iné, by mal byť (za svoje činy) zobraný na zodpovednosť," napísal Salvini na Twitteri po prekvapivom vývoji udalostí.
Loď Sea-Watch 3, plaviaca sa pod holandskou vlajkou, zachránila v stredu v pri pobreží Líbye 65 ľudí. Talianske úrady z nej v piatok premiestnili na ostrov Lampedusa niekoľko rodín migrantov s malými deťmi, ale ostatným vstup do prístavu zamietlo.
Organizácia Sea-Watch uvádzala, že pomoc rovnako potrebujú aj ostatní migranti, z ktorých mnohí trpia morskou chorobou a dehydratáciou, ako aj traumou z času stráveného v Líbyi a na pašeráckej lodi. Loď Sea-Watch 3 sa následne v sobotu sama priblížila k Lampeduse, čím sa vzoprela talianskemu zákazu vstupu do jeho teritoriálnych vôd.
Salvini v sobotu povedal, že deti a chorých do Talianska vpustia, ale "naďalej platí úplný zákaz vstupu lode Sea-Watch 3 do teritoriálnych vôd" krajiny. Neskôr na zhromaždení krajne pravicových populistických strán v Miláne vyhlásil, že "dokiaľ bude ministrom vnútra", loď tejto organizácie povolenie zakotviť v talianskom prístave nikdy nedostane.
Salvini, ktorý je predsedom krajne pravicovej Ligy Severu, pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa v Taliansku budú konať 26. mája, ešte viac pritvrdzuje svoju pritimigračnú rétoriku, všíma si DPA.