Podľa agentúry Ukrinform Sanin upozornil, že v tejto súvislosti existuje presný postup: výnos má byť prijatý po konzultáciách prezidenta s predsedom parlamentu, jeho podpredsedami a šéfmi parlamentných frakcií. Takéto konzultácie Zelenskyj zvolal na utorok. Podľa agentúry Ukrinform sa uskutočnia v budove Kancelárie prezidenta v Kyjeve. Ukrajinský právnik spresnil, že pôjde o konzultácie, na ktorých zástupcovia parlamentu môžu vyjadriť svoje názory. Prezident ich pritom môže, ale nemusí brať do úvahy.
Sanin súčasne zdôraznil, že nie je možné pozastaviť ani platnosť prezidentského výnosu o rozpustení parlamentu a ani prípravu predčasných volieb. Dodal, že volebný proces sa podľa ukrajinskej ústavy začína deň po zverejnení prezidentského výnosu o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb.
Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave avizoval rozpustenie parlamentu a vyzval poslancov, aby dva mesiace do predčasných volieb využili na schválenie zákona, ktorý by im odňal imunitu pred trestným stíhaním. Žiadal od nich aj prijatie zákona proti nelegálnemu obohacovaniu sa a podporu pre jeho návrh na odvolanie ministra obrany, šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a generálneho prokurátora. Títo všetci sú spojencami bývalého prezidenta Petra Porošenka.
V inauguračnej reči tiež uviedol, že jeho prvou úlohou bude ukončenie konfliktu s Moskvou podporovanými separatistami na východe krajiny. Zelenskyj v prejave vyhlásil, že odstúpiť by mala aj vláda. V reakcii na to ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman oznámil, že v stredu podá demisiu.
Na brífingu v Kyjeve Hrojsman pred novinármi skonštatoval, že "vy všetci viete, že vláda sa vzdáva svojich právomocí pred novozvolenou Najvyššou radou (parlamentom), nie pred novozvoleným prezidentom. Ja som sa však (napriek tomu) rozhodol, že podám demisiu hneď po stredajšom zasadnutí vlády."