Vyjadrili nesúhlas s novoschválenými zákonmi obmedzujúcimi umelé prerušenie tehotenstva. Demonštrácie sa začali o 12.00 h (18.00 h SELČ) v čase, keď sa debata o nových štátnych zákonoch obmedzujúcich tento zákrok zintenzívňuje po celých USA. Organizátori podľa tlačovej agentúry DPA vyhlásili, že demonštranti budú "zaplavovať ulice" vo všetkých 50 amerických štátoch a v Portoriku. Demonštranti pred najvyšším súdom USA vo Washingtone držali transparenty s nápismi "Interrupcia patrí do zdravotnej starostlivosti" a "Môj hnev sa na tento pútač ani nezmestí".
Medzi štátmi, ktoré nedávno schválili zákony proti interrupciám, sú Alabama, Mississippi, Georgia, Ohio a Kentucky. Spochybnili tak rozhodnutie najvyššieho súdu USA z roku 1973, ktoré legalizovalo interrupcie v celej krajine. Proti mnohým novým zákonom boli prakticky okamžite podané žaloby, takže rozhodujúce slovo bude mať pravdepodobne americký najvyšší súd.
Väčšina nových zákonov nezakazuje interrupcie úplne, ale umožňuje ich iba v prvých štádiách tehotenstva, keď sa ešte nedá zistiť tlkot srdca plodu. Toto platí pre prvých šesť týždňov gravidity a kritici zákonov poukazujú na to, že vtedy ešte niektoré ženy nevedia, že sú tehotné. Nový zákon v Alabame však ide ešte ďalej a zakazuje všetky interrupcie okrem prípadov, keď je ohrozený život matky. Zákon stanovuje, že lekári, ktorí urobia interrupcie, môžu byť potrestaní až 99 rokmi väzenia.
Protestné zhromaždenia podporujú aj niektorí demokrati, ktorí sa uchádzajú o prezidentský úrad. Jeden z nich, bývalý viceprezident Joe Biden, tiež pridal tweet pod hashtagom #StopTheBans (Zabráňte zákazom), ktorý organizátori používajú na spropagovanie týchto svojich podujatí.