Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
23.05.2019 09:04 | Správy | Zahraničné správy

Uznávaný denník The Times: Britská premiérka Mayová v piatok rezignuje

Britská premiérka Theresa Mayová by mala odstúpenie zo svojej funkcie oznámiť v piatok 24. mája.

Vo štvrtok to bez citovania zdrojov napísal britský denník The Times. Na základe tohto plánu by mala Mayová zostať premiérkou, kým v dvojfázovom procese nebude zvolený jej nástupca. O dvoch konečných kandidátoch bude napokon hlasovať 125.000 členov Konzervatívnej strany, píšu The Times.

Vplyvný parlamentný Výbor 1922, združujúci poslancov britskej Konzervatívnej strany, nezmenil v stredu stanovy, na základe ktorých by sa v priebehu 12 mesiacov mohol opätovne pokúsiť o vyslovenie nedôvery premiérke. Jej stúpenci si však myslia, že Mayová svoje odstúpenie oznámi po piatkovom stretnutí s predsedom Výboru 1922 sirom Grahamom Bradym.

Mayová v utorok na tlačovej konferencii a v stredu v rámci hodiny otázok a odpovedí v parlamente predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ. Poslancom chce napríklad umožniť hlasovať o colnej únii s EÚ, ako aj o referende o brexitovej zmluve, či o tzv. írskej poistke.

 

Opozičná Labouristická strana však ani po rokovaniach s konzervatívcami podľa svojho predsedu Jeremyho Corbyna "novú" dohodu v parlamente nepodporí. Mayovej pozmenená dohoda sa navyše nepáči ani viacerým konzervatívnym poslancom a hlasovať za ňu nebudú ani poslanci Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorí v Dolnej snemovni podporujú menšinovú konzervatívnu vládu.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu tento rok už trikrát odmietli dohodu o brexite, ktorú s EÚ vyrokovala Mayová, pričom neskôr zároveň schválili zákon, podľa ktorého Británia nesmie opustiť Úniu bez dohody.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


(ilustračné foto)
Foto
Dostihy poznačila veľká tragédia: Fatálne zranenie sa mladému džokejovi (†24) stalo osudným
(ilustračné foto)
Slováci, PRIPRAVTE SA! V noci to príde: Najhoršie to bude na TÝCHTO miestach
Ilustračné foto
Bude to ešte HORŠIE: Pripravte sa na kruté počasie, príde v najbližších dňoch!
Premiéra seriálu Vina. Na snímke Gabika Marcinková.
Marcinková bez servítky o ROZVODE: Uznávam potrebu ľudí pofrfľať si na iné životy, ale...
Na snímke podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.
Rázne kroky! Taraba prezradil, ako Fico vyrieši vládnu krízu: Každému je jasné, že...
Talky so Šlacim: Psychologička Andrea Hladká
Stres vás ničí viac, než si myslíte! Dá sa ale bez neho vôbec žiť?
Muža († 48) sa aj napriek veľkej snahe záchranárov nepodarilo oživiť.
Foto
Nešťastie na Martinských holiach: Smrť 48-ročného slovenského turistu! Čo sa stalo?
Lukáš ukazuje, odkiaľ sa medveď vyrútil.
Foto
ÚTOK medveďa na Liptove: Otec Lukáš opísal desivý BOJ o prežitie! So ženou bránili deti vlastnými telami
Bojový dron
143 ruských dronov spustilo rozsiahly útok: Juh Ukrajiny pohltili plamene
Volebná urna. (ilustračné foto)
Prieskum ukázal, ako by voliči riešili koaličnú krízu: TÍTO sú za predčasné voľby
Prešporský bál plný známych tvárí.
Foto
Prešporský bál: Dolinková ako víla, Sklovská žiarila a AHA na Šarköziovú s dcérou! Ako sestry
Polícia SR
Záhadný nález: Polícia našla TELO uhorenej ženy († 65) v dome, ktorý NEHOREL