Informovala o tom agentúra AFP. Dodala, že na internete sa dokonca v súvislosti s týmito prípadmi objavil aj hashtag #DeniedMyVote.
Lobistická skupina The3Million, ktorá zastupuje záujmy občanov EÚ pracujúcich a žijúcich v Británii, uviedla, že ju kontaktovali "stovky" ľudí, ktorým nebolo umožnené hlasovať v eurovoľbách.
Britská volebná komisia uviedla, že situáciu monitoruje, ale odmietla za ňu prevziať vinu. Uviedla však, že "chápeme frustráciu niektorých občanov EÚ z iných členských štátov EÚ". Vzniknuté incidenty pripísala komisia tomu, že časť ľudí nepochopila pravidlá hlasovania platné pre občanov EÚ žijúcich v zahraničí.Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej totiž iba 7. mája potvrdila, že Británia sa bude musieť zúčastniť na voľbách do EP, keďže nebola schopná včas dokončiť proces brexitu. V dôsledku toho mali potom orgány EÚ a Spojeného kráľovstva málo času, aby informovali o pravidlách hlasovania občanov EÚ žijúcich v zahraničí, tzv. expatov, ktoré sú v každej krajine iné. Britskí liberálni demokrati, ktorí sú prívržencami zotrvania Británie v EÚ, v súvislosti so zmareným hlasovaním obvinili Mayovej vládu z úmyselného pokusu "umlčať hlasy našich spoluobčanov".
"Liberálni demokrati budú chcieť, aby vláda niesla zodpovednosť za tieto byrokratické zmätky," uvádza sa vo vyhlásení liberálnych demokratov.