Informovali o tom v piatok tamojšie štátne médiá.
Taktiež Facebook odstránil 200 stránok obsahujúcich protivládny obsah, uviedla spravodajská stránka Vnexpress.
Hanoj opakovane vyzýval v posledných rokoch technologické spoločnosti, aby odstránili zo svojich stránok "zlomyseľný" a "toxický" obsah, čo je vo Vietname často používaný eufemizmus pre protištátny obsah, napísala agentúra DPA a pripomenula, že v tejto komunistickej krajine je protivládna opozícia zakázaná.
Google ani Facebook sa zatiaľ nevyjadrili k týmto správam, avšak zdá sa, že účty sociálnych médií popredných protivládnych skupín, na ktoré sa Hanoj v minulosti zameriaval, v piatok fungovali. Aj stránky prodemokratickej skupiny Viet Tan na YouTube a Facebooku boli stále v prevádzke.
Organizácia Viet Tan vznikla začiatkom 80. rokov minulého storočia a je vietnamskou vládou považovaná za teroristickú organizáciu.
Hoci vietnamskí predstavitelia v minulosti úspešne podľa vlastných slov primali zahraničné technologické firmy, aby zasahovali proti protištátnemu obsahu, zostáva predovšetkým Facebook populárnym médiom pre blogerov z radov disidentov.
Zákon o kybernetickej bezpečnosti prijatý vlani v júni žiada od zahraničných digitálnych firiem uchovávať dáta vietnamských užívateľov v rámci Vietnamu do konca roku 2019. Aktivisti sa obávajú, že to povedie k tomu, že zahraničné technologické giganty budú pomáhať hanojským bezpečnostným zložkám pri potláčaní opozície.