Pútavé druhy nerastov nielen zo slovenských, ale aj z mnohých významných svetových lokalít predstavuje takmer stovka exponátov zo zbierkového fondu Západoslovenského múzea v Trnave.
Spomedzi prezentovaných nerastov pútajú pozornosť nielen väčšie vzorky baritu a kalcitu z Banskej Štiavnice, ale aj drevné opály z viacerých slovenských lokalít. Okrem oku lahodiacich pestrých odrôd kremeňa zo severoafrického Maroka zaujmú tiež rudné minerály z Rumunska i apofylity z Indie. Farbou a kresbou vytvárajúcou rôzne obrazce upútajú aj acháty z Brazílie, uviedla Božena Petrášová z Tribečského múzea. Výstava potrvá do 17. júla.
Minerály a horniny predstavujú základné stavebné jednotky zemskej kôry. Prvé nerasty sa na Zemi objavili približne pred 4,5 miliardami rokov, keď sa formovala pevná zemská kôra zložená z týchto stavebných prvkov. V prírode sa vyskytuje okolo 1500 druhov minerálov, ktorých počet rastie s množstvom ich odrôd. Minerál, čiže nerast, je za normálnych podmienok kryštalická látka, ktorá vzniká prirodzenými pochodmi v zemskej kôre nezávisle od činnosti človeka. Na rozdiel od horniny má rovnorodé chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti vo všetkých svojich častiach. Nerasty sa vyznačujú pestrou paletou farieb, veľkostí a tvarov kryštálov. Niektoré kryštály môžu dosahovať mikroskopické rozmery, iné vytvárajú až niekoľko metrov veľké monokryštály.
Atraktívnu skupinu nerastov predstavujú drahé kamene. Vynikajú svojimi vlastnosťami, ako sú farba, lesk, tvrdosť i vzácnosť. Svojou farbou a leskom priťahujú na výstave pozornosť predovšetkým rubín, smaragdy, ametysty, ruženín i sokolie a tigrie oko. Celkovú atmosféru výstavy dotvárajú tematicky ladené farebné fotografie rôznych druhov nerastov. Zobrazujú zväčšené kryštály, ktorých detaily ešte viac zvýraznia krásu týchto neživých prírodnín.