Prečo podľa vás registrujeme na Slovensku takú nízku účasť? Ako vnímajú v zahraničí náš nezáujem o eurovoľby?
Ten nezáujem je dosť poškodzujúci pre Slovensko, lebo je to vnímané ako nezáujem o európske záležitosti a pritom platí, že pozítívny vzťah k Únii má u nás okolo 70 % ľudí. Takže ten veľký rozpor je veľmi ťažké vysvetliť. Tie posledné voľby bola účasť taká nízka aj preto, že ľudia nevnímali, že volia medzi nejakými výrazne odlišnými variantami, sa im to zdalo všetko dosť podobné.
Akú váhu má hlas slovenského europoslanca? Čo musí slovenský europoslanec urobiť, aby niečo v europarlamente presadil?
Ten hlas nie je len jeden zo 751, ako si to často ľudia myslia, pretože záleží presne na tom poslancovi. Pokiaľ je eurodovaný a vyzná sa v problematikách a vie to dať najavo, pokiaľ ovláda jazyky a má dobré negociačné schopnosti a má schopnosť počúvať ostatných a hľadať riešenia, ktoré vyjadrujú nielen jeho názor, tak vie vytvárať koalície a zhluky, ktoré môžu výrazne ovplyvniť celkové rozhodovanie.
O akých témach, ktoré sa vyslovene týkajú Slovenska, sa bude v najbližších 5 rokoch rozhodovať?
Z takých tých najväčších tém sa bude ďalej diskutovať otázka migrácie a azylovej politiky, určite sa bude diskutovať aj dvojitá kvalita výrobkov, nielen potravín. To, čo bude zásadné a najdôležitejšie, bude diskusia o budúcej podobe EÚ.
Máme niekoľko scenárov a nejakým spôsobom sa to musí prejednať a rozhodnúť, ktorým smerom pôjdeme a otázka koľko peňazí bude v európskom rozpočte a ako sa tie peniaze rozdelia.
Čiže diskusia nad fi nančným rámcom, ktorý ovplyvní ďalších 7 rokov fungovania EÚ, a to je náš výsostný záujem pretože európskych peňazí prúdi stále na Slovensko ešte takmer najviac v celej Únii.