História štúdia na univerzite tretieho veku je na Slovensku pomerne krátka. „Prvá Univerzita tretieho veku vznikla v roku 1973 vo francúzskom meste Toulouse. U nás to bolo až v roku 1986, keď vznikla v Olomouci a v Trenčíne na geriatrickom oddelení akadémia tretieho veku. Na akadémii nie je podmienkou mať maturitu. No ak chce senior študovať na univerzite tretieho veku, musí mať maturitné vzdelanie,“ vysvetľuje projektová manažérka Nadežda Hrapková, ktorá na bratislaskej Univerzite tretieho veku pôsobí takmer od jej začiatku. „Ročne máme na Slovensku okolo 7 700 študentov, čo je však veľmi málo. Na porovnanie, v Slovinsku sa vzdeláva 6 % seniorov, v Česku asi 4 %, u nás to nie je ani 1 %,“ vyratúva Hrapková.
Štúdium je trojročné, prvý ročník je všeobecný. Záujem o odbory nie je v každom období rovnaký. „Keď bol prílev informačných technológií a seniori zistili, že to potrebujú, mali sme v tomto odbore 150 študentov, dnes ich máme 30. Po revolúcii, keď sa riešili reštitúcie, bol záujem o právo,“ spomenie manažérka a dodá, že trvalo najvyšší záujem je o odbor psychológie a histórie. „Veľmi veľký záujem je aj o dejiny a pamiatky Bratislavy,“ prezrádza.
Okrem Bratislavy sa študenti môžu vzdelávať napríklad aj v Námestove, Nitre či v Martine. Seniori na začiatku štúdia dostanú indexy. „Zapisujú si tam účasť, známky nedostávajú. Štúdium sa končí promóciami, absolventi si prevezmú osvedčenie,“ uzavrie Nadežda Hrapková.
Je dobré cvičiť mozog
„Hľadala som si taký odbor, na čo som nemala v živote čas. Oslovila ma arteterapia.“ Zaujímajú nás dôvody, prečo sa rozhodli študovať, namiesto toho, aby si užívali kopec voľného času na dôchodku. „Človek musí mať činnosť po celý život, a to nielen fyzickú. Okrem pohybu je dobré cvičiť aj mozog,“ myslí si pán Viliam, ktorého teší, že je to voľnejšie, ako keď študoval na vysokej škole. „Nemusíme prežívať tie muky ako kedysi pred skúškami,“ smeje sa a prezradí, čo ho zaujíma. „Vybral som si psychológiu,“ uzavrie lesný inžinier.
Zaujímajú ma dejiny
„Ja to beriem tak, že ma to príliš nezaťažuje. Manželka robí, ja podnikám, tak si môžem čas lepšie zadeliť. Keby som bol zamestnaný, tak by som musel zopár rokov počkať, kým budem na dôchodku a až potom sa dať na štúdium,“ smeje sa a keď sa spýtame, ako sa cíti medzi staršími spolužiakmi, odpovie: „Aj keď je to univerzita tretieho veku, rozhodne sa necítim byť seniorom!“
Mám veľa času
Keď sme sa pani Helgy spýtali, čo ju priviedlo na univerzitu tretieho veku, bez premýšľania odpovedala: „Ešte som nevedela všetko a odbory, ktoré ponúka škola, ma oslovili. Som rada, že sa v živote ešte niečo naučím. Najprv som absolvovala všeobecný ročník, potom dva hudobné odbory - Svet opery a Divadlo hudby v premenách času. Teraz študujem Kresťanské myslenie,“ vysvetľuje čiperná pani, ktorá celý život pracovala ako projektantka. „Umeniu som sa začala venovať až na dôchodku. Je to protipól toho, čo som robila celý život. Už 15 rokov som vdova, časovo som kráľ,“ dodáva pani Helga.
Známe osobnosti tu tiež študovali
Čo vás môže zaujímať?
- Na Slovensku je 19 univerzít tretieho veku.
- Zápis je od januára do septembra formou elektronickej prihlášky, mailom alebo osobne.
- Ročný poplatok za štúdium je 70 eur pre seniorov, pre pracujúcich seniorov 75 eur.
- Prijímacie pohovory nie sú.
- Najstaršou absolventkou štúdia bola očná lekárka Niké Klimešová, ktorá promovala ako 96-ročná.