Chceli ju odstrčiť do zadnej lavice, čo v jej rodine vyvolalo búrku nevôle. Až potom, čo sa do veci vložil Nový Čas a trnavský župan Jozef Viskupič, mohla školáčka absolvovať svoj veľký deň spolu s ostatnými deťmi.
Sobota mala byť pre Luckinu rodinu najkraším dňom v ich živote. V piatok večer však matke zavolala katechétka so slovami, že vzhľadom na to, že rodičia sa búria, musí Lucka sedieť v zadnej lavici. Svoje tvrdé slová zopakovala aj na druhý deň.
„Prišla za mnou katechétka a Lucku ťahala, aby išla s ňou, že budú spolu sedieť v lavici. Ja som jasne povedala, že v žiadnom prípade. Nato prišiel dekan, ktorý vyhlásil, že nebude bojovať proti rodičom a pre pokoj bude Lucka sedieť vzadu," hovorí mama, ktorá prosila aj samotného kaplána, aby celý problém vyriešil, no márne. Napätú situáciu sa podarilo upokojiť až potom, keď do Baziliky svätého Mikuláša prišiel trnavský župan, ktorého syn mal tiež absolvať sväté prijímanie.
Nový Čas ho informoval o vzniknutom probléme. „To nemyslíte vážne. Ak to urobia, ja sám si to dievčatko zoberiem na kolená a budem s ním sedieť,“ pohrozil Jozef Viskupič, ktorý nakoniec prelomil odpor katechétky a dekana.
Prípadom sa začala zaoberať aj NAKA, informovala polícia na svojom profile.
Čo na to ostatní rodičia?
Rodičia, ktorých deti tiež boli na prvom svätom prijímaní, vidia celú situáciu inak ako Luckina rodina. „My sme nikdy nehovorili, že dieťa má sedieť vzadu. Pravdou je však fakt, že my sme si v piatok zobrali dovolenky s tým, že budeme upratovať kostol. Zaplatili sme, čo bolo treba a táto mamička sa na ničom nepodieľala. Prečo by mali mať takíto rodičia všetko zadarmo?“ hnevá sa jeden z rodičov Marián Praženka.
O chybe v komunikácii medzi dekanátom a rodičmi hovorí aj ďalší otecko František Zuščík. „Vôbec nejde o nejaký rasistický problém, ako sa to vykresľuje, veď napokon bolo tam aj iné rómske dieťa. Prekážalo nám, že dievčatko neabsolvovalo prípravu ako naše deti.“
Pomáhajú právnici
Luckina mama Marta tvrdí, že vôbec netušila, že sa majú skladať. Správanie cirkevných hodnostárov však považuje za neospravedlniteľné. Aj preto podala priamo na dekana trnavskej farnosti, kaplána a katechétku trestné oznámenie za diskrimináciu. „Oslovili ma niekoľkí právnici. Dohodli sme sa, že dáme trestné oznámenie dokonca aj na rodičov.“ hovorí mama, ktorá dostáva podporné listy až z New Yorku.
Pobúrený je aj bývalý kňaz Miloš Krchňavý. „Aký rodič toto mohol vyjadriť, veď je to proti základom cirkvi, sme bratia a sestry,“ uviedol Krchňavý. Konferencia biskupov Slovenska sa k celej záležitosti nevyjadrila, hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík nám odkázal, že sa tomuto problému nemali čas venovať. „Trnavský arcibiskup v týchto dňoch vedie 700-člennú skupinu chorých a hendikepovaných slovenských pútnikov v Lurdoch s vopred dohodnutým programom.“
Je mi z toho smutno
Priznám sa, že mi zostalo veľmi smutno zo situácie, ktorá sa odohrala v trnavskom kostole. Niektorí rodičia si však neželali, aby rómske dievčatko počas obradu sedelo spolu s ostatnými deťmi v jednej lavici.
Dokonca padol aj návrh, aby dievčatko absolvovalo prijímanie osobitne, bez účasti ostatných detí. Takéto prejavy segregácie nemajú v modernej a slušnej spoločnosti čo robiť. Oceňujem, že kaplán túto nepríjemnú situáciu nakoniec vyriešil s rozumom a rómske dievčatko absolvovalo prvé sväté prijímanie spoločne s ostatnými deťmi z prvej lavice.