Podmienkou však je, že takémuto poberateľovi Sociálna poisťovňa vypláca starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku a zároveň spĺňa všetky zákonné podmienky nároku na minimálny dôchodok. Okrem iných podmienok musí poisťovňa pri nároku na minimálny dôchodok brať do úvahy všetky dôchodkové príjmy poberateľa, teda aj to, či poberá dôchodok zo zahraničia.
"Ak teda poisťovňa vyráta žiadateľovi o starobný dôchodok nízku sumu dôchodku, automaticky, bez jeho osobitnej žiadosti mu v prípade, že počas aktívneho pracovného života získal najmenej 30 rokov tzv. kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, dorovná jeho nižší dôchodok do výšky stanoveného minimálneho dôchodku. Bude teda dostávať pre neho výhodnejšiu, vyššiu sumu dôchodku," informuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.
V tomto roku predstavuje najmenší minimálny dôchodok pri 30 rokoch kvalifikovaného obdobia výšku 278,90 eura. Suma minimálneho dôchodku sa pritom zvyšuje v závislosti od počtu rokov kvalifikovaného obdobia, teda čím je ich viac, tým vyšší je aj minimálny dôchodok. Napr. pri 45 rokoch kvalifikovaného obdobia to je 352,80 eura.
V roku 2018 Sociálna poisťovňa najviac dôchodkových dávok vyplácaných do zahraničia zasielala do krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru - bolo ich 285 103. Najviac dôchodkov z tohto počtu pritom smerovalo do Českej republiky (144.366), Nemecka (39.355) a Rakúska (28.238).