Nový Čas sa spýtal odborníka, ako sa zmení politika z Bruselu pri novom rozložení síl a aké témy budú dominovať v nasledujúcich piatich rokoch.
V Európskom parlamente je momentálne 751 poslancov, ktorí tam však nefungujú podľa národnej, ale politickej príslušnosti. Tieto voľby ukázali, že zo svojich pozícií výrazne stratili socialisti a ľudovci. Podľa analytika portálu Euractiv Radovana Geista tieto dve skupiny Európu doslova „zjedli“. „Európa zatiaľ odoláva rôznym krízam, ale o riešeniach nemôžeme príliš hovoriť, skôr sa problémy odsúvajú,“ vysvetľuje analytik.
Európska verejnosť začína čoraz viac reflektovať na environmentálne témy, aj preto vidieť nárast liberálov a zelených. „Ak nebudeme riešiť environmentálne problémy, tak všetky ostatné problémy budú irelevantné. Liberálne sily a zelení boli videní ako alternatíva k nárastu populistických a nacionalistických strán,“ zdôraznil Geist.
Extrémisti sa nepresadia
V týchto voľbách stáli proti sebe dva tábory. Tí, ktorí berú EÚ ako hrozbu, a tá skupina, ktorá ju prezentuje ako najlepšiu alternatívu. „Osobne si však nemyslím, že extrémistické sily, ako sú naša ĽSNS alebo Zlatý úsvit v Grécku, Jobbik v Maďarsku, budú mať v parlamente výrazné slovo, vplyv na legislatívu. Nepredpokladám, že by sa Le Penová a Salvini s nimi spojili,“ myslí si analytik.
V programe, ktorý predloží EK, budú dominovať podľa neho nielen environmetálne témy. „Riešiť treba reformu Schengenu, ochranu hraníc, spoluprácu s tretími krajinami, otázku vonkajších vzťahov s USA a Ruskom, obchodnú dohodu s USA a Veľkou Britániou,“ dodal.