Ďalšie odbery sa uskutočnili aj tesne pred začiatkom šampionátu. "Mená hráčov určila priamo Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). V minulosti bolo pravidlom, že sme hráčom odoberali len vzorky moču. Keďže boli zavedené štandardy na percentuálny podiel testovania na rastový hormón, museli byť súčasťou dopingových kontrol aj odbery krvi,“ informoval doktor vedúci oddelenia testovania a prevencie ADA SR Ľubomír Gulán.
Systém výberu hráčov pre dopingovú kontrolu sa v porovnaní s minulosťou zmenil. V predchádzajúcich rokoch zvykli hráčov na medzinárodných podujatiach žrebovať zo súpisky. V praxi to znamenalo, že kontrolami mohlo prejsť menej hráčov. V súčasnosti je trendom tzv. cielené testovanie, vďaka čomu sa na dopingovú kontrolu dostanú takmer všetci hráči tímu.
"Počas prestávky po druhej tretine zápasu elektronický generátor náhodne vyberie hráčov na dopingovú kontrolu. Komisári majú k dispozícii zoznam hokejistov, ktorí už boli testovaní a tí sú zo zoznamu vylúčení. Vďaka tomu prejde kontrolou počas šampionátu viac hokejistov,“ vysvetlil dopingový komisár Tomáš Pagáč a doplnil: "Počas celého šampionátu prebehli všetky dopingové kontroly bez problémov, s každým športovcom prišiel na dopingovú kontrolu aj tímový lekár, ktorý taktiež dohliadal na správny priebeh dopingovej kontroly. Najkratšia dopingová kontrola trvala 15 minút. Vzhľadom na to, že športovci sú po zápase dehydrovaní, v niektorých prípadoch sme museli čakať na odovzdanie vzorky aj 2 hodiny."
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji spadajú pod distribučný plán IIHF, počet odberov pre šampionát bol teda vopred presne stanovený. Hoci dopingové kontroly realizovala ADA SR, testovanie podliehalo IIHF. Práve to je dôvod, prečo výsledky testovaní pozná len IIHF. Analýzy vzoriek robili špecialisti v akreditovaných laboratóriách v zahraničí zrýchleným procesom a výsledky boli známe do 24 hodín.
Informácie pochádzajú z tlačovej správy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.