Terénny pracovník zisťoval, či pracuje na Slovensku, kam chodia jej deti do školy a iné osobné údaje. Teraz vyšlo najavo, že prípad môže súvisieť so sledovaním novinárov, ktoré organizoval Marián Kočner. Do celej veci mal byť zapletený aj šéf odboru z Ústredia práce Juraj Škrip, ktorý nariadil návštevu sociálky u Tódovej.
Reportérka zažila nečakanú vizitu v júli 2017. „Pred dverami stál pán, ktorý sa mi predstavil ako zamestnanec Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Vraj prišiel na náhodnú kontrolu. Nechcel ísť dnu, dal mi len pár bežných otázok, či pracujem na území Slovenska, kam chodia deti do materskej škôlky,“ hovorila Tódová.
Ústredie práce v tom čase reagovalo tým, že neohlásená návšteva je súčasťou projektu, ktorého cieľom je zefektívnenie sociálneho systému. Podľa nahrávky rozhovoru so sociálnym pracovníkom kontrolu nariadil šéf odboru z ústredia práce Juraj Škrip. Úrad práce sa v súčasnosti bráni, že o aktivitách Škripa nemali tušenia.
„Vzhľadom na zhodné vyhlásenie všetkých troch pracovníkov bratislavského úradu, že zamestnanec ústredia sa v tejto kauze nijako neangažoval, sme nemali dôvod uvažovať o tom, že by niekto zneužil svoju právomoc,“ napísali v stanovisku. Vyšetrovatelia teraz zistili, že Škrip, ktorý vybral Tódovej spis a nariadil podľa terénneho pracovníka u nej kontrolu, mal byť zapletený v sledovačke novinárov.
Výpoveď pred políciou
Pracovať na tom mal spolu s bývalým príslušníkom ŠtB, ktorý pracoval na Finančnom riaditeľstve s Miroslavom Kriakom, ktorého si mal najať Kočner. Škripa už mali podľa TV Markíza policajti predvolať na výpoveď a riešili s ním aj sledovanie redaktorov, k čomu sa mal priznať. „Od mája nás Kriak sledoval. Opisoval, ako a kde bývame, kedy vozíme deti do školy, či máme otvorené okno na byte, kde parkuje naše auto. A keď pri našich dverách zazvonila sociálka, bolo to len pokračovanie sústredeného tlaku Kočnera na novinárov,“ tvrdí Tódová.
Minulý týždeň dal Škrip výpoveď na Ústredí práce po piatich rokoch, oficiálne zo zdravotných dôvodov. Škrip sa k prípadu vyjadrovať nechcel ani po osobnej návšteve televíznej reportérky. Ako bol do celej veci zapletený, sa stále vyšetruje. Z prenasledovania novinárov neobvinili nikoho. Samotné ústredie práce však podalo na Škripa trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Tódová: Priebeh návštevy bol podozrivý!
Podľa čoho ste tušili, že kontrola zo sociálky nebude len náhodná, ale cielená?
Začala som to tušiť už počas priebehu kontroly. Samotný terénny pracovník hovoril, že to nebude náhoda, že je u nás. Hovoril, že môj spis mu dal na stôl riaditeľ Škrip už pred dvoma mesiacmi, čo by znamenalo, že to bolo v máji 2017, v čase, kedy nás dal Kočner podľ USB kľúčov nájdených uňho doma sledovať.
Ľudia z ÚPSVAR mi už vtedy hovorili, že Kočner tam má známosti kvôli vybavovaniu povolení zamestnávať cudzincov a že to môže ísť od neho. Už vtedy išiel otvorene na tlačovkách po novinároch. Potom som tomu ale nevenovala väčšiu pozornosť, keďže tým, že som to zverejnila, žiadna šikana nepokračovala a UPSVAR sa mi aj ospravedlnil. Spomenula som si na to zase vtedy, keď som videla Kočnera na fotke s pani Tománkovou z Čistého dňa, ktorý nechcel minister Richter zatvoriť.
Ako ste zistili, že v pozadí celého prípadu stojí práve Kočner?
Zistila to NAKA, ktorá vyšetruje trestné oznámenie novinárov pre podozrenie z nebezpečného prenasledovania. Miroslav Kriak vypovedal, že novinárov sledoval ešte spolu s ďalšími dvomi ľuďmi. On nechcel prezradiť ich mená, aby ich neohrozil a polícia teraz zistila, že jedným z tých ľudí bol aj Škrip, ktorý k nám v tom čase poslal kontrolu.
O čo sa v prípade tejto kontroly snažil? Získať osobné údaje alebo vás skôr zastrašiť?
Ťažko sa mi vžíva do hlavy človeka, ktorý je podozrivý z toho, že si objednal vraždu nášho kolegu Jána Kuciaka. Zniesla by som kontrolu aj každý týždeň, keby Ján Kuciak žil. Zrejme sa už cítil absolútne nedotknuteľný a prestal vnímať realitu. Verím, že všetko polícia vyšetrí.
O čom svedčí to, že mal vplyv nielen na prokuratúre a polícii, ale aj medzi navonok bežnými úradníkmi - na sociálke?
Chcel zrejme na každého niečo mať, aby to neohrozovalo jeho zločinecký a podvodný svet, v ktorom oberal štát a aj bežných ľudí o milióny eur. Za tým účelom si budoval svoje stádo jemu slúžiacich ľudí.
Kočner to sám opísal v jednej správe, ktorú poslal Zsuzsovej a ktorá sa nachádza aj v uznesení o vznesení obvinenia: „Musíš s nimi sedieť za stolom, usmievať sa na nich a pod stolom musíš mať ich gule vo zveráku. Inak to nefunguje. Použijú totiž celú štátnu mašinériu, aby sa človeka zbavili. Preto tam musíš sedieť a kukať im (cez svojich ľudí) do troch dôležitých hrncov!!! Veď to je princíp zveráka. A
ni jeden nebude vedieť o tom druhom, že aj ten ho má. A vtedy stačí, keď jeden z nich povie áno a ostatní sa s radosťou pridajú a nebudú špekulovať nad nie. Vždy treba len jednému pri stole (tomu prvému) pridať dva závity!!!
Ale čo je najdôležitejšie, niekto im pri tom stole musí položiť tú otázku, na ktorú majú povedať áno. A musí sa im pri tom pozerať do očí (a vidieť im do hlavy)! A na to musíš pri tom stole sedieť a všetko o nich vedieť. Aj kedy si naposledy naťahovali bimbálka.