Na sociálnych sieťach sa objavili zábery pohodených bicyklov na zemi aj v kontajneri. Vyskytli sa aj poškodenia bajkov, ako je odpílené sedlo, ukradnuté pedále a množstvo škrabancov.
Matúš Digo zo spoločnosti Antik Telecom uviedol, že z ich pohľadu sa bajkšering ujal. „Po prvom mesiaci evidujeme skoro 7-tisíc aktívnych registrovaných používateľov, ktorí majú za sebou asi 15-tisíc jázd,” informoval Digo. Doplnil, že Košičania už napedálovali vyše 19 800 km. V uliciach mesta je rozmiestnených 220 zdieľaných bicyklov.
„Začiatkom júna pribudnú ďalšie kusy aj v okrajových častiach mesta, ako na Furči, sídlisku Ťahanovce či KVP. V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov bude v Košiciach 500 zdieľaných bicyklov,” povedal Digo. Od Košičanov zaznamenali zatiaľ len jednu výhradu, a to k váhe 19 kg bicykla. „Mnohí sú zvyknutí na ľahké rámy moderných strojov, ale treba s tým rátať. Ide o bicykle na verejné používanie, a preto musia niečo vydržať,” vysvetlil Digo.
Incidenty očakávali
Prvé 4 týždne bajkšeringu sa nezaobišli bez viacerých poškodení. Zamestnanci Antiku, ktorí majú na starosti servis, už museli riešiť ukradnuté pedále aj odpílené sedlo. „Našli sa bicykle, ktoré boli poškodené tým, že niekto po nich poskákal. Väčšinou ale registrujeme oškreté rúčky, blatník alebo stopy po páde,” prezradil Digo s tým, že tieto prípady neriešia cez políciu.
„Vopred sme očakávali, že sa objavia tieto drobné incidenty a riešime ich sami. V pomere k počtu jázd sú tie poškodenia mizivé.“ Ceny opráv neprekročili hodnotu 300 €. Poruchy sledujú kontrolou v teréne i prostredníctvom užívateľov, ktorí ich nahlasujú v mobilnej aplikácii. Závady technici odstraňujú priamo na mieste, alebo ich zoberú do servisného skladu.
Čo predstavuje 19 800 najazdených km?
● Ušetrený benzín v hodnote 10 000 €
● 13 výletov z Košíc do Ríma
● 6 pretekov Tour de France