Upozornila na to miestna organizácia na ochranu týchto zvierat, ktoré sa voľne pohybujú po meste a sú obľúbenou turistickou atrakciou. Podľa veterinára, ktorý s organizáciou spolupracuje, našli ešte 23. marca v Narskom parku pri chráme Tódaidži choro vyzerajúcu laň. I keď sa ju pokúšali nakŕmiť, ona potravu odmietala. Veľmi zoslabnutá 17-ročná samica pritom vážila len 30 kilogramov, čo je o desať menej, ako by mala mať, a na druhý deň uhynula. Pri následnej pitve zistili, že jej žalúdok takmer úplne vypĺňal stvrdnutý materiál, ktorý vyzeral ako hromada plastových tašiek. Hmota vážila 3,2 kilogramu.
Podobný prípad zaznamenali aj vlani, keď v novembri uhynulo zviera, ktoré malo ešte stále letnú srsť, a v jeho žalúdku našli plasty. Od marca robili veterinári autopsie ôsmim jeleňom, ktoré uhynuli z neznámych dôvodov. V žalúdkoch šiestich z nich našli plasty, pričom najväčšia masa vážila 4,3 kilogramu. Asociácia preto vyzýva ľudí, aby im pomohli ochrániť jelene pred nimi samotnými a boli opatrnejší pri ich kŕmení. I keď sú totiž po celej Nare tabule upozorňujúce turistov, aby ich nekŕmili ničím iným len špeciálnymi krekrami, ktoré si môžu kúpiť u pouličných predavačov, často to porušujú.
Jelene však nedokážu rozoznať medzi jedlom a plastovým vreckom, ktoré im vonia rovnako, a keď im turisti ponúknu jedlo rovno z vrecúška, myslia si, že je jedlé aj to. Problémom sú, samozrejme, aj plastové odpadky, ktoré po sebe nechávajú turisti na uliciach. V snahe znížiť pravdepodobnosť, že by sa zvieratá dostali k plastovým vreckách, ochranári vyvinuli špeciálne vrecúško vyrobené z prírodných materiálov, ktoré je priateľské k životnému prostrediu.