Olympijský odznak všestrannosti sa zameriava na 12-ročnú populáciu a pilotný ročník sa uskutoční v rámci školského roka 2019/2020. Ambasádori projektu sú biatlonistka Anastasia Kuzminová a vodný slalomár Michal Martikán, SOŠV spolupracuje aj s odbornými konzultantmi.
Olympijský odznak všestrannosti sa skladá zo šiestich disciplín, tri (člnkový beh, zhyby/výdrž v zhybe, vytrvalostný člnkový beh) sú z európskej testovacej batérie Eurofit, ďalšie tri (ľah-sed, skok do diaľky znožmo z miesta, hod medicinbalom vzad) z Českého odznaku všestrannosti. Kuzminová a Martikán k nim natočia po tri didaktické videá.
"Išlo nám o to, aby pokrývali rýchlostné, silové i vytrvalostné aspekty. Projekt má dva ciele, prvý je osvetový, aktivizovať čo najviac detí k pohybu. Druhý je identifikovať veľmi nadaných, či už v jednotlivých disciplínach, alebo v ich súčte a predpokladať ich športovú výkonnosť. Ukáže nám to, že máme niekoho predisponovaného, ktorý môže byť neskôr úspešný," povedal odborný pracovník pre športy SOŠV Roman Hanzel, ktorý má projekt na starosti.
Súťažiť sa bude postupne v regionálnych, okresných a krajských kolách, celoslovenské finále sa uskutoční v júni. Garanti projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Národné športové centrum a Slovenská asociácia športu na školách. "Ide nám o to, aby sme sa dostali viac do škôl, kde by sme motivovali deti. Sme presvedčení, že toto je najlepšia cesta, keď sa dostaneme k deťom v tomto veku, máme šancu, aby zostali pri športe, aby sme ich mohli podporovať aj v budúcnosti. Dieťa si utvára nielen športové, ale aj spoločenské predpoklady. Do budúcna to určite patrí medzi naše prioritné projekty, v spolupráci s obcami možno aj na takej úrovni ako v Českej republike," povedal prezident SOŠV Anton Siekel s tým, že v budúcnosti prichádza do úvahy aj spoločné československé finále.
SOŠV už dlhodobo vedie grantový program Ukáž sa! a prišiel tiež s projektom Športuj Slovensko, ktorý má pritiahnuť celé rodiny. Prvý Olympijský deň pre celú rodinu sa konal 26. mája v Prešove aj za účasti bývalého futbalového reprezentanta Róberta Vitteka: "Len čerstvo som ukončil kariéru, ale napriek tomu som sa takmer desať rokov venoval deťom formou kempov. Snažil som sa im odovzdať niečo popri kariére, aj preto som rád, že som sa mohol zúčastniť na projekte v Prešove, bola tam skvelá energia. Rodiny miznú zo športovísk i hľadísk a iba takýmito projektmi ich vrátime naspäť. Na ihrisku sme si všetci rovní a aj v týchto projektoch sú si všetci rovní."
Ďalšie Olympijské dni pre celú rodinu sú na programe 1. júna v Štrbskom Plese, 23. júna v Banskej Bystrici a 21. septembra v Bratislave. "Práca s deťmi je veľmi dôležitá, celkovo šport pre našu spoločnosť. Veľa sa o tom hovorí, som rád, že sa niečo deje. Hľadajú sa cesty, aby sme prilákali masu detí do športu, v čom máme veľký problém. Treba obetovať čas a energiu. S deťmi pracujem deväť rokov a zisťujem, že strácame talenty. Musíme nájsť spôsob, ako sa im venovať. Nebavíme sa len o športe, ale aby sme im dali niečo do života," povedal hokejový tréner Zdeno Cíger.