Na tieto témy upozornili v piatok v Bratislave ombudsmani krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Stalo sa tak po podpise ich spoločného memoranda pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia Dohovoru o právach dieťaťa. TASR o tom informovala slovenská verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Počas trojdňového pracovného stretnutia obmudsmani V4 diskutovali najmä o právach detí. "Otvorili sme problematiku desegregácie vo vzdelávaní, ako aj systém adopcií. Zaoberáme sa ním v osobitnom prieskume, ktorý v dohľadnom čase zverejníme. Okrem ochrany práv detí sme sa venovali aj právu na bývanie a otázke bezdomovectva," uviedla Patakyová.
Ochrane práv detí sa signatári venovali osobitne pri zabezpečení náhradnej rodinnej starostlivosti. Ako zdôraznila slovenská ombudsmanka, pri hľadaní nových rodín kladú dôraz na to, že "hľadajú rodinu pre dieťa a nie dieťa pre rodinu".
Prístup ku kvalitnému vzdelávaniu je podľa signatárov nielen ústavným právom, ale aj základom pre budúci úspešný ekonomický život a prosperitu nielen dotknutých jednotlivcov, ale i celú spoločnosť. Česká ombudsmanka Anna Šabatová uviedla, že vzhľadom na podobné kultúry jednotlivých krajín pristupujú k riešeniu daných problémov takmer rovnako. Avšak v rámci úzkej a úspešnej spolupráce sa i vzájomne inšpirujú.
Podpisom memoranda sa ombudsmani krajín V4 zaviazali, že vyvinú všetko potrebné úsilie na to, aby sa už zakotvené podmienky na sprístupnenie a zrovnoprávnenie vzdelávacieho systému pre každé dieťa premietli do praxe. Za maďarskú stranu sa stretnutia zúčastnili Gyula Bándí a Elisabeth Sándorová-Szalayová a poľský ombudsman Stanislaw Trociuk.