"Ak bolo podľa nich v poriadku obsadiť nás vtedy, hovoria, že je to oprávnené aj dnes. To nemôžeme nikdy prijať," napísal Beblavý na svojom facebooku. Stiahnutie veľvyslanca by podľa poslanca a predsedu Spolu musel podporiť aj predseda NR SR a SNS Andrej Danko. Práve ten často navštevuje Rusko, chváli sa tým, že má dobrý vzťah s predsedom ruskej Dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčných zoznamoch EÚ pre anexiu Krymu. Informácia sa objavila pár dní pred tým, ako na pracovné cestu do Moskvy a Petrohradu odcestuje premiér Peter Pellegrini.
Ako zareaguje ministerstvo?
Legitimizovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa je z pohľadu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR neprijateľné a šéf rezortu Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) je pripravený túto otázku otvoriť počas budúcotýždňových rokovaní v Ruskej federácii (RF). V reakcii na informáciu, že ruská Duma chce prijať zákon, ktorý by uznal oprávnenosť okupácie, to pre TASR uviedol hovorca MZVaEZ Boris Gandel.
Rezort však nepredpokladá, že by návrh prešiel. "Podľa našich informácií ide o opakovanú iniciatívu z dielne opozičnej Komunistickej strany RF, ktorá doteraz nikdy nemala adekvátnu podporu pre svoj návrh a všetko nasvedčuje tomu, že takisto to bude aj v tomto prípade," priblížil hovorca. Keďže ide o poslaneckú iniciatívu v dolnej komore ruského parlamentu, podľa MZVaEZ existuje priestor aj na parlamentnú diplomaciu. "Obzvlášť ak berieme na zreteľ viacnásobné deklarovanie mimoriadne priateľských vzťahov medzi predsedom NR SR a predsedom Štátnej dumy RF," dodal Gandel.