Dôležitá je prevencia a ochorenie odhaliť čo najskôr. Pomôžu samovyšetrenie i pravidelné kontroly u lekára.
Rakovina je pomerne častou príčinou smrti nielen u nás, ale aj v zahraničí. „Až za štvrtinou všetkých úmrtí na Slovensku stojí rakovina,“ zhodnotila analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. Ako doplnila, v 16 % prípadov ide práve o rakovinu prsníka. „Počet ochorení so zhubným nádorom prsníka v gynekologických ambulanciách na Slovensku za posledné roky stúpa,“ zhodnotil Boris Chmel z Národného centra zdravotníckych informácií.
Riziko vážnych následkov znižuje skoré odhalenie ochorenia. Ženy od 18 rokov alebo po prvom pôrode majú každoročne nárok aj na vyšetrenie u lekára špecialistu. „Gynekológ zároveň každé dva roky ženám vystaví žiadanku na mamografické vyšetrenie,“ vysvetlil Matej Neumann zo zdravotnej poisťovne Union. Ako dodal, vďaka tomuto vyšetreniu možno ochorenie odhaliť včas.
Dôležité je aj pravidelné domáce samovyšetrenie. „Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa i pravidelným absolvovaním preventívnych prehliadok a skríningových programov. K prevencii však patrí predovšetkým cielená úprava životného štýlu,“ upozornila Petra Benczyová z Ligy proti rakovine SR.
Možné spôsoby liečby
Chirurgia
V liečbe rakoviny prsníka je to najčastejšia metóda. V pokročilých prípadoch predchádzajú chirurgickému výkonu ostatné druhy liečby. Lekári sa snažia vykonávať skôr menšie zákroky, než radikálne odstrániť celý prsník.
Chemoterapia
Ide o podávanie cytostatík do žily v cykloch, zväčša po operačnom zákroku. Vedľajšie účinky chemoterapie sú vracanie, nevoľnosť a celkové svalové bolesti.
Rádioterapia
Používa sa röntgenové žiarenie s cieľom zničiť nádorové bunky. Žiarenie sa môže aplikovať pred chirurgickým zákrokom alebo po ňom, v rôznych dávkach a trvaniach.
Hormonálna liečba
Je založená na zabránení pôsobenia estrogénov na nádorové bunky, čím sa zastaví rast a množenie rakovinových buniek.
Rizikové faktory
- výskyt choroby v rodine
- včasný termín 1. menštruácie (pred 11. rokom)
- neskorá menopauza (po 55. roku)
- bezdetnosť
- vyšší vek pri 1. tehotenstve (po 35. roku)
- obezita
- vek nad 50 rokov
- zvýšené konzumovanie alkoholu, fajčenie, stres
- dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie a substitučnej hormonálnej liečby
- nadmerná konzumácia červeného mäsa, údenín
Prevencia
od 18 do 39 rokov:
- absolvovať ultrasonografiu (ultrazvuk) prsníkov (1-krát za 2 roky)
- vyšetrenie pohmatom ako súčasť preventívnej prehliadky
- každý mesiac samovyšetriť prsníky
- poznať svoju rodinnú anamnézu
od 40 do 69 rokov
- rtg. mamografia (raz za 2 roky)
- ultrasonografia prsníkov
- pri riziku môžu byť aj iné vyšetrenia
možné spôsoby liečby