To je pre rodinné auto často najväčšia záťaž počas roka. Nový Čas a magazín AUTO BILD vám poradia, ako ju zvládnuť.
V súčasnosti mnoho servisov ponúka kontrolu auta pred dlhou dovolenkovou cestou, dokonca v cenovo zvýhodnených akciách. V každom prípade odporúčame objednať sa na prehliadku vozidla telefonicky vopred. Ak však chcete ušetriť a nebojíte sa, že si trocha zašpiníte ruky, môžete kontrolu auta vykonať aj svojpomocne. Týchto sedem vecí by ste určite nemali vynechať.
1. Pneumatiky
Pri plnom zaťažení auta potrebujú pneumatiky podľa návodu na obsluhu najvyšší tlak vzduchu. To platí aj pre rezervnú pneumatiku. Dôležité je rovnomerné natlakovanie pravého a ľavého kolesa. Behúň a bočnica nesmú mať žiadne praskliny, dezén (vzorka pneumatiky) by mal mať aspoň tri milimetre.
2. Svetlomety
Kedy ste menili naposledy halogénové žiarovky v hlavných svetlometoch? Ani si nepamätáte? Ak sú staré, tak si ich pre istotu vymeňte. Nespoliehajte sa na to, že si veziete náhradné a budete ich meniť v noci na tmavom odpočívadle. Prístup je často komplikovaný a chce to trochu cviku.
3. Motorový olej
Skontrolujte si hladinu motorového oleja. Pri studenom motore, keď je olej stečený dolu, vytiahnite mierku, utrite ju do handry, znovu ju zasuňte až po doraz a vytiahnite. Hladina oleja by mala byť medzi dvoma ryskami označujúcimi minimum a maximum.
4. Akumulátor
Dnes sa používajú bezúdržbové akumulátory, takže odpadá sledovanie hladiny elektrolytu a dolievanie destilovanej vody. Výkonu pomôže očistenie kontaktov, odstránenie zoxidovanej vrstvy brúsnym papierom. Hoci batéria funguje správne, je vhodné urobiť kontrolu dobíjania i samotné dobitie.
5. Chladiaca kvapalina
Nádržku chladiacej kvapaliny otvárajte pri chladnom motore, aby ste sa neoparili. Priamo na nádržke sú rysky minimum a maximum. Ak je hladina nízka, dolejte destilovanú vodu a nemrznúci prostriedok. Áno, aj ten, nebudete predsa zbytočne pred zimou systém vypúšťať.
6. Brzdová kvapalina
Aj keď hladina brzdovej kvapaliny dosahuje po vodoznak, nemusí to
byť v poriadku. Časom sa znižuje jej bod varu. Najneskôr po troch rokoch ju treba vymeniť. Zistite si, kedy vám ju naposledy menili. Keď nemáte istotu, bod varu vám rýchlo skontrolujú v servise.
7. Sviečky
Skontrolujte stav zapaľovacích sviečok. Tenká hnedobiela vrstva je normálna, silné usadeniny či vlhkosť po benzíne signalizujú potrebu výmeny. Nečakajte na nepravidelný chod motora. Samotná výmena nie ja náročná, treba sa len vyvarovať strhnutia závitu.
Viac v AutoBilde
Ďalšie zaujímavé témy, ako napríklad exkluzívne odhalenie novej generácie SUV Volkswagen Tiguan, ktorý bude taký športový, ako ešte nikdy, či veľký test bezpečnostných systémov, ktorými si najlepšie ochránite zaparkované auto pred zlodejmi, prináša len nové číslo magazínu AUTO BILD. Okrem neho sme sa vo veľkom porovnaní zamerali na pohodlnosť pri nastupovaní, jazdení či sedení a našli sme najlepšie automobily pre starších a menej pohyblivých ľudí. V najnovšom vydaní magazínu AUTO BILD tiež nájdete súboj prémiových naftových limuzín či dojmy z jazdy v prvom športovom automobile z Mladej Boleslavi.