Ochranár Jaroslav Slašťan však upozorňuje, že v žiadnom prípade ho netreba chytať a už vôbec brať k zverolekárovi alebo domov. Pre malé zviera to totiž znamená nebezpečenstvo.
Do redakcie Nového Času sa ozvali čitatelia, ktorí v lokalite Lúky neďaleko obce Lučatín (okr. Banská Bystrica) objavili mláďa srnky schúlené v tráve. „Bolo v priehlbine pri zvážnici na okraji lesa, ani sme sa ho nechytili, lebo je nám známe, že potom by ho matka srnka asi zavrhla, ak sa nestala obeťou predátora. Nájdené mláďa bolo živé - dýchalo a aj žmurklo, ale bolo pravdepodobne vyčerpané,“ vysvetlili.
Podľa Slašťana v drvivej väčšine prípadov osamoteného mláďatka naozaj platí, že matka je niekde nablízku, ale je ukrytá, lebo má strach pred človekom. „Matka počas dňa odchádza za potravou, takže mláďatá zostávajú istý čas samé, ale nikdy s nimi matka nestráca kontakt, opätovne sa k nim vracia a stará sa o ne,“ vysvetlil s tým, že dôvodom ich odloženia je znižovanie rizika prezradenia pred predátormi.
Mláďatá raticovej zveri majú totiž prvé dni po narodení menej intenzívny pach ako dospelé jedince a majú ochranné sfarbenie, vďaka ktorému splývajú s podkladom, na ktorom ležia. „Matku začne mláďa sprevádzať za potravou až po 2 týždňoch,“ dodáva.
Ako správne postupovať
- Zaľahnuté mláďa a matka pri ňom nie je, netreba mať obavu, že je osirelé.
- Jeho matka je niekde ukrytá, pretože má strach pred človekom.
- Nie je potrebné obávať sa o jeho ďalší osud, ono matku má.
- Keby sa oňho matka nestarala a nedojčila ho, nežilo by.
- Nájdené mláďa netreba chytať.
- Čo najrýchlejšie opustiť lokalitu, kde sa mláďa nachádza.
- V žiadnom prípade ho nebrať domov, lebo neskôr by ho už matka nemusela prijať.