K prípadom ich zneužitia došlo v rokoch 1996 a 1997. Informovala o tom agentúra AFP.
Pell, bývalý arcibiskup Melbourne a Sydney, ktorý bol zodpovedný za financie Svätej stolice, pred najvyšším súdom napadol rozhodnutie súdu prvého stupňa a označuje ho za "neprimerané", pretože bolo založené výlučne na svedectve iba jednej z dvoch obetí. Druhá obeť údajného zneužívania zomrela na predávkovanie drogami v roku 2014 a o takýchto útokoch nikdy nehovorila.
Obhajoba chce v stredu a vo štvrtok počas odvolacieho konania napadnúť aj rozhodnutie sudcu, že na pojednávaní nepremietne videoanimáciu, ktorá údajne dokazuje, že v danom priestore - sakristii katedrály sv. Patrika v Melbourne - by sa kardinálovi pripisované útoky nemohli odohrať.
Kardinálovi právnici tiež poukazujú na "zásadnú chybu" sudcu, ktorá spočíva v tom, že ich mandant nebol požiadaný, aby sa pred porotou vyjadril, či sa cíti alebo necíti vinný.
Najvyšší súd štátu Viktória by mohol o Pellovom odvolaní rozhodnúť už tento týždeň alebo svoje rozhodnutie odloží. Súd pritom môže potvrdiť rozsudok súdu nižšieho stupňa, môže nariadiť nový proces alebo ho oslobodiť. Pell sa koncom mája vyjadril, že nebude žiadať o zníženie trestu, ak neuspeje v odvolacom procese.
Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho "minister financií" a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.