Diagnostikovali jej niekoľko ochorení, ktoré napokon vyústili až do zlyhania obličiek. Párový orgán jej nakoniec museli transplantovať trikrát, naposledy opustila operačnú sálu pred mesiacom. Prípad tejto sympatickej mladej ženy je jeden zo stoviek transplantácií na Slovensku.
Hoci sa v poslednej dobe začali objavovať nepravdy o transplantačnom procese, ministerstvo zdravotníctva a Slovenská transplantologická spoločnosť spustili kampaň s názvom Sedem životov. Cieľom má byť zvýšenie povedomia o dôležitosti darovania orgánov.
Sympatická hnedovláska, ktorá pracuje ako mediátorka v advokátskej kancelárii, priznala, že so zdravotnými problémami bojuje od detstva. „Ako 8-ročná som mala zdravotné problémy. Dlhodobo som bola liečená, čo mi neskôr spôsobilo komplikácie a zlyhanie obličiek,“ prezradila Kvetka. Prvú transplantáciu musela podstúpiť ako 12-ročná.
„Dostala som silný zápal pľúc, keďže mi obličku transplantovali v januári a mala som zníženú imunitu,“ povedala Kvetka, ktorej napriek náročnej skúške darovaný orgán vydržal 17 rokov. „Zlyhala, až keď som mala 29,“ uviedla. Po operácii sa zdalo, že všetko bude v poriadku, lenže prešli tri roky a správa lekárov ju takmer zrazila na kolená. Verdikt znel jasne - potrebuje zasa novú obličku. Nasledoval kolotoč vyšetrení spojený s dialýzou a návštevami nemocnice.
Nová šanca
Po tretej náročnej operácii a rekonvalescencii však odišla z nemocnice plná dobrej nálady. „Tretiu obličku mi transplantovali pred mesiacom a veľmi si ju strážim,“ hovorí s úsmevom. Kto by si myslel, že Kvetka život iba prežíva, je na omyle. Pomáha ľuďom s podobným osudom a darovanie orgánov vníma ako dôležité.
„Milujem život a je neopísateľný pocit, že som opäť zdravá,“ rozplýva sa šarmantná hnedovláska. V ťažkých chvíľach ju podržala najmä podpora rodiny a priateľov. „Keby som mohla, som matkou takejto kampane, pretože viem, aký je to pocit byť na dialýze, byť bez obličky, ale aj s ňou,“ dodáva Kvetka. Pacient po transplantácii obličky môže prežiť naozaj kvalitný život.
Fakty o transplantáciách:
- 1 darca môže zachrániť život až siedmim ľuďom
- najčastejšie sa daruje srdce, pľúca, obličky, pečeň či pankreas
- na transplantáciu orgánov čaká na Slovensku viac ako 300 pacientov
- na Slovensku je 6 pracovísk, kde sa vykonávajú transplantácie orgánov (Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Martin)
- transplantácie pľúc sa Slovákom vykonávajú vo Viedni
- orgány od ženy možno transplantovať aj mužovi a naopak
- dospelý darca môže orgány darovať aj dieťaťu
Ako dlho sa čaká
- čakacia doba závisí od konkrétneho orgánu
- pacienti by nemali čakať dlhšie ako niekoľko mesiacov, maximálne jeden rok
- pacienti, ktorým zlyháva pečeň, by mali čakať iba zopár mesiacov
- niektorí pacienti musia orgány dostať okamžite
Antikampane sú založené na klamstvách
V poslednej dobe sa objavujú antikampane, ktoré tvrdia, že odbery orgánov sa vykonávajú z ešte živých pacientov, ktorí cítia bolesť. Špekulácie vyvracia lekárka a hlavná odborníčka pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská, ktorá hovorí, že mŕtvym darcom je človek, ktorý má poškodený mozog bez možnosti zmeny. Dýchajú za neho prístroje a zabezpečujú tak prísun kyslíka do krvi, vďaka čomu je možné použiť orgány na transplantáciu. Je to otázka niekoľkých hodín alebo maximálne 1-2 dní. Všetko závisí od okolností, ktoré viedli k mozgovej smrti a v akej kondícií bol pacient predtým.