A hoci mnohé známe tváre predviedli v šou obdivuhodné výkony, malý Jakubko Pažický (3) dokázal, čo nikto pred ním.
Čo dokáže ľudský mozog? Tak to je práve hlavný motív tejto súťažnej šou, ktorá odhaľuje zákutia mysle slovenských celebrít. V súťažných úlohách sa skúma ich pamäť, logika, reč alebo orientácia v priestore...
V časti, ktorú TV JOJ uvedie v stredu, si svoje mozgy trápili herci Kristína Tormová, Štefan Martinovič, Marcel Ochránek a speváčka Barbora Švidraňová.
Hlavnou hviezdou programu však bol nakoniec malý Jakubko. Hoci sa narodil iba v apríli 2016, chlapček všetkých ohúril svojou fenomenálnou pamäťou. Tá spolu s recitátorským talentom z chlapčeka spravila už pred časom hviezdu internetu. Videá s Jakubkom, ktorý recituje básne Mor ho! či Turčín Poničan videli na sociálnych sieťach už státisíce ľudí!
Aj v šou ho moderátor Marcel Forgáč poprosil, nech zarecituje Turčína Poničana, ale Jakubko si vybral inú obľúbenú básničku – Žabiatko. A keď spustil „Keď pršalo, mrholilo...“, moderátori, súťažiaci aj diváci v hľadisku zostali v nemom úžase. Malý recitátor predniesol báseň bez jediného zaváhania a svoje recitovanie okorenil originálnou mimikou a prácou s hlasom.
A to nebolo všetko! Potom Jakubko hádal vlajky štátov na svetelnej podlahe. Čo hádal, on ich všetky vedel. Vrátane vlajky Afganistanu! Keď skončil, užasnutá Kristína Tormová, ktorá má dvojičky, sa zmohla iba na poznámku: „Ja robím vo výchove asi niečo zle...“
Malým géniom treba pomáhať
Asi 20 % veľmi nadaných detí s IQ nad 160 má emocionálne a sociálne problémy. Nadané deti sa učia rýchlejšie a majú odlišné metódy než ich rovesníci. Často preto nie sú veľmi obľúbené u spolužiakov, ktorí im nerozumejú.
Najnovšie štúdie naznačujú, že frustrácia nadaných detí spôsobená nenaplnenými sociálnymi potrebami spôsobuje vyššiu náchylnosť k asociálnemu a deviantnému správaniu v dospelosti. Aj to je dôležitý dôvod, prečo sa treba zaoberať špeciálnymi potrebami nadaného dieťaťa.
Hoci v celej populácii sa vyskytujú asi 2 % vysoko inteligentných jedincov, len asi polovica z nich svoje schopnosti aj naplno rozvinie. Najväčší vplyv má v tomto smere rodina a okolie. Potrebujú byť akceptovaní a netlačení do vecí, ktoré robiť nechcú, či nevedia. Na druhej strane ocenia pomoc pri sociálnych interakciách.
Aj takto sa súťaží
(Príklady úloh zo šou Rozum v hrsti)
Chronologika - logika
Súťažiaci majú 90 sekúnd na to, aby zoradili čo najviac štvoríc obrázkov do správneho poradia.
Vysoko a nízko - multitasking
Na obrazovke vidia dva obrázky a k nim jednoduchú otázku, na ktorú musia zložito odpovedať. Ak je odpoveď zobrazená vyššie, musia to povedať hlbokým hlasom, ak nižšie, vysokým hlasom.
Dvojičky - čísla a písmená
Na podlahe vidia mriežku so 16 slovami. Dve z nich vždy spolu nejako súvisia a tvoria nové slovo alebo slovné spojenie. Jeden z tímu sa vždy musí postaviť na prvé slovo a druhý na slovo k nemu patriace.