Klimatizácia síce pomôže, ale nie každému vyhovuje. Niekto ju nepovažuje za zdravú, pre niekoho je jej kúpa finančne náročná. Poradíme vám jednoduché tipy, ako sa ochladiť počas horúčav.
Na boj proti vysokým teplotám je najúčinejšia klimatizácia. „Pri výbere klimatizácie je potrebné zvážiť nielen najnižšiu cenu, ale aj dĺžku záruky a servis,“ radí Miroslav Bištuť, produktový manažér Západoslovenskej energetiky. Ich základné delenie je na mobilnú a takú, ktorá vyžaduje montáž v byte či dome.
Nesprávným používaním sa však stáva, že takéto zariadenia spôsobia u ľudí určité zdravotné komplikácie. Okrem toho ich kúpa zaťaží domáci rozpočet. K pohode a chladu pomôžu aj menej náročné riešenia, ktoré sú finančne nenáročné. Proti horúčave môžete bojovať ventilátorom, ľadom a vodou. Pomôže aj obyčajné zatienenie okien.
10 tipov na prežitie horúčav
1. Vychlaďte si textílie
Umiestnite vlhké handričky či uteráky do chladničky. Alebo aj plachtu, ktorou sa v posteli prikrývate. Sami si skúste, či ju predtým navlhčíte. Tkanina by nemala byť mokrá, po vytiahnutí bude iba vlhká a studená, čo vám spríjemní zaspávanie a v prípade uterákov napríklad sprchu.
2. Ventilátor
Hoci v podstate iba víri teplý vzduch bez toho, aby menil jeho teplotu, jemné fúkanie, ktoré vytvára, vnímame ako ochladenie. Ale ak vám to nestačí, skúste si cez mriežku, ktorá kryje lopatky ventilátora, prehodiť utierku navlhčenú studenou vodou, prípadne aj predtým zamrazenú.
3. Miska s ľadom
Pomôže, aj keď si ju položíte len tak na stôl, ale skvelý efekt dosiahnete, ak ju umiestnite rovno pred ventilátor. Studený a vlhký vzduch vás osvieži okamžite a chvíľu aj vydrží.
4. Termofor
Gumená fľaša, ktorá slúži na udržanie teploty vody. Aj tej studenej. Naplňte ho a vložte do chladničky. Mrazáku sa radšej vyhnite, vznikajúci ľad by termofor mohol roztrhnúť. Stačí chladnička, napríklad na čas, kedy ste v práci. A potom si ho vložte pod vankúš či vedľa seba k televízoru.
5. Okná
Pred okno môžete zavesiť mokrý uterák alebo plachtu, ktoré schladia horúci vzduch, prichádzajúci zvonku. Podobný efekt dosiahnu mokré závesy a záclony, alebo aspoň tie, ktoré už máte zavesené, zdola namočte do vedra s vodou.
6. Nevetrajte
Asi to bude znieť zvláštne, ale v miestnosti, kam vám práve svieti slnko, a teda je najhorúcejšie, nechajte zatvorené okná a zatiahnite žalúzie či rolety. Vetrajte na tej strane bytu, kde slnko nesvieti a až sa poobede prehupne na druhú stranu, tiež okná vymeňte. Zatvorte a zatieňte tie, kde teraz svieti. Začnite však už od rána, aby sa vzduch v izbe nestihol nahriať.
7. Vypnite sporák
Ak to nie je potrebné, radšej nevarte. Ľahšie zeleninové šaláty alebo mixované smoothie sú zdravé, v horúčavách vhodné na zasýtenie a ich príprava nezvýši teplotu v byte.
8. Ochladzovanie
Ak schladíte zápästia, nohy či krk, znížite aj celkovú teplotu tela. Pred spaním si dajte zápästia na niekoľko minút pod tečúcu studenú vodu. Na nohy si spravte studený kúpeľ a držte ich v ňom aspoň 10 minút.
9. Sprcha
Ak si myslíte, že ľadová sprcha vás osvieži, opak je pravdou. Kvôli teplotnému šoku začne telo samo produkovať teplo, aby sa zahrialo. Tesne pred tým, než sa uložíte do postele, si doprajte vlažnú sprchu, ktorá schladí.
10. Pyžamo
Zvoľte ľahký a voľný prírodný materiál. Ak si chcete dopriať pred spánkom osvieženie, vložte ho na chvíľu do chladničky. Chladivý odev pomôže navodiť príjemný spánok.
V práci treba nájsť kompromis
● V zamestnaní je klimatizácia častou príčinou hádok medzi kolegami (najmä v open space), každý chce inú teplotu.
● Je potrebné sa dohodnúť na optimálnej teplote.
● Najviac bývajú postihnutí zamestnanci, ktorí sedia priamo pod klimatizáciou.
● Pri zdravotných problémoch upozornite zamestnávateľa, keď to nepomôže príslušný úrad.
● Pri administratívnej práci je optimálna teplota 23 až 27 °C.