Po niekoľkohodinovom lete však Raši vystúpil na letisku v Číne v károvanom saku, rifliach a športových topánkach. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ho priamo pri lietadle nečakal červený koberec a oficiálne privítanie.
Delegácia na čele s podpredsedom vlády Rašim vystúpila z lietadla v ležérnom domáckom oblečení, zatiaľ čo čínska strana vítala štátnu návštevu tak, ako sa patrí podľa diplomatických pravidiel v oblekoch. „Je to návšteva a úpravou zovňajšku a prijatím pravidiel dresscodu vzdávame úctu hostiteľovi. Módne trendy nepatria do protokolárneho oblečenia, ktoré je predpísané a je mimo všetkých módnych trendov,“ vysvetľuje odborníčka na protokol Mária Holubová.
Dodala, že v Ázii pri takýchto príležistostiach ležérnosť veľmi netolerujú, ale protokol im nedovoľuje na to upozorniť . Vicepremiér odkázal, že oblečenie zvolili preto, lebo o čínskom privítaní sa dozvedeli iba na poslednú chvíľu. „Čínska strana neinformovala ani nás, ani zastupiteľský úrad, že nás bude niekto vítať. A ako pre vicepremiéra, tak pre zastupiteľský úrad Slovenska to v Pekingu bolo prekvapenie,“ informovala hovorkyňa Karolína Tichá.
Čo je nesprávne podľa protokolu
Tričká a svetre
Prísne pravidlá platia pre všetkých členov delegácie. Žiadne tričká, dovolený je iba oblek a košeľa.
Kárované sako
Na oficiálnych štátnických návštevách je neprípustné.
Rifle
Biznis dresscode pozná iba nohavice ako súčasť obleku.
Tenisky
Absolútne nevhodné, členovia delegácie musia mať vždy topánky.