Dejiskom záverečného duelu finálovej série bude domáca aréna "medveďov" TD Garden, ktorá premiérovo privíta hráčov v stretnutí takejto dôležitosti. Hokejisti Bostonu už majú skúsenosti s tým, ako zvládnuť ostro sledované siedme finále. V roku 2011 pod vedením kapitána Zdena Cháru triumfovali na klzisku Vancouveru Canucks 4:0. Pre St. Louis Blues to bude nová situácia.
Historické štatistiky hrajú v prospech domácich tímov. Zo šestnástich prípadov uspeli až dvanásťkrát, čo predstavuje úspešnosť 75 %. V ostatných dvoch finálových zápasoch číslo sedem však zvíťazili hostia - v roku 2011 Boston a o dva roky skôr Pittsburgh Penguins. "Nie je čas na to, aby sme sa obávali alebo boli nervózni z tejto situácie. Niektorí hráči v kariére nikdy nedostali šancu zahrať si o Stanleyho pohár, preto mi nezostáva nič iné, ako hrať svoj najlepší hokej. Ak budem jedného dňa spomínať na tieto momenty, budem vďačný, že som dostal túto možnosť," uviedol pre NHL.com obranca Bostonu Charlie McAvoy.
Hráči St. Louis sú k Stanleyho poháru najbližšie od založenia klubu. Pri predchádzajúcich troch finálových účastiach nezvíťazili ani v jednom dueli, v rokoch 1968 - 1970 prehrali zhodne 0:4 na zápasy. "Samozrejme, priali sme si, aby sme sériu ukončili už v šiestom zápase. Mohli by sme oslavovať s fanúšikmi a užívať si všetko okolo toho. V Bostone sme však už dokázali vyhrať dva finálové duely a teraz sa pokúsime o ďalší úspech. Už sa neviem dočkať úvodného buly," vyjadril sa kanadský krídelník "bluesmanov" David Perron.
Obaja finalisti absolvovali v tohtoročnom play-off jednu sedemzápasovú sériu. Boston ju zvládol hneď na úvod, keď v prvom kole vyradil Toronto Maple Leafs. Vtedy taktiež prehrával 2:3 na zápasy a napokon triumfoval 4:3. V nevýhodnej pozícii uspeli aj hokejisti St. Louis, ktorí v druhom kole pokorili hráčov Dallasu Stars po totožnom obrate. Finálová séria bude už šiestou z pätnástich v aktuálnej vyraďovačke, ktorá ponúkne siedmy duel.
Najčastejším účastníkom siedmych finálových stretnutí v dejinách NHL boli hokejisti Detroitu Red Wings, ktorí sa v tejto pozícii objavili sedemkrát a trikrát získali Stanleyho pohár. Zaujímavosťou je, že "červené krídla" nechýbali ani pri jednom z dvoch predĺžení, ktoré rozhodovali o držiteľovi prestížnej trofeje. Rekordného zápisu sa dočká aj slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý v noci zo stredy na štvrtok odohrá už štrnásty zápas číslo sedem v rámci kariéry v NHL, čo sa zatiaľ žiadnemu inému hráčovi nepodarilo.
Trenčiansky rodák má na konte ešte jedno prvenstvo. Gólom v šiestom zápase sa stal najstarším strelcom vo finále play-off medzi obrancami, v nedeľu mal 42 rokov a 83 dní. Ak Chára s Bostonom vybojuje najslávnejšiu klubovú trofej, stane sa tretím slovenským hokejistom so ziskom viac než jedného Stanley Cupu. Pridá sa k trojnásobnému víťazovi Mariánovi Hossovi (2010, 2013 a 2015) a dvojnásobnému Kopeckému (2008 a 2010).
Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára:
2015 - Marián Hossa (Chicago Blackhawks)
2014 - Marián Gáborík (Los Angeles Kings)
2013 - Marián Hossa, Michal Handzuš (obaja Chicago Blackhawks)
2011 - Zdeno Chára (Boston Bruins)
2010 - Marián Hossa, Tomáš Kopecký (obaja Chicago Blackhawks)
2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh Penguins)
2008 - Tomáš Kopecký (Detroit Red Wings)
2004 - Martin Cibák (Tampa Bay Lightning)
2003 - Jiří Bicek (New Jersey Devils)
1961 - Stan Mikita (Chicago Blackhawks)