Spozorovali ste v prírode niečo skutočne zaujímavé? Pošlite nám fotky na tip@novycas.sk!
Ide o stepníka červeného, ktorého výskyt je u nás ojedinelý. Aj keď jeho krásne sfarbenie môže mnohých lákať, dávať si ho na ruku sa neodporúča. Keby vás uhryzol, mohli by ste dostať vysoké teploty či skončiť na pohotovosti.
Lukáš Frühauf sa vybral začiatkom júna na prechádzku so svojím psom za mesto Malacky, k obci Studienka. „Veľmi rád pozorujem v prírode hmyz, ktorý ma fascinuje svojou rôznorodosťou,“ priznal Lukáš, ktorý si myslí, že mal veľké šťastie, keď pri prechádzke natrafil na neobyčajne sfarbeného pavúka – stepníka červeného.
Ten patrí k najjedovatejším pavúkom strednej Európy. „Hneď som si chcel pavúka dať na ruku a spraviť lepšiu fotku, no potom som si uvedomil, že o takomto pavúkovi zo Slovenska už bolo niečo v telke,“ Lukáš si spomenul na reportáž, ktorá upozorňovala práve na tento druh. „Nie je smrteľne jedovatý, ale človek môže dostať napríklad teplotu,“ vysvetlil a doplnil, že ide o ojedninelý druh. „Nie je pravdepodobné, že sa s ním ľudia strenú, ale ak áno, určite nechytať,“ uzavrel Lukáš.
U nás smrteľne jedovatý hmyz nežije
Dušan Žitňan, riaditeľ Ústavu zoológie SAV
U nás nie sú veľmi jedovaté živočíchy a je dosť ťažké povedať, ktorý je jedovatejší ako iný. Stepník červený je do určitej miery jedovatý, ale človeka nehryzie. Určite nie je taký jedovatý ako včela alebo osa, tak sa netreba obávať. Tiež je pomerne veľa druhov, ktoré sa živia jedovatými rastlinami a v tele akumulujú jedy z týchto rastlín (napr. rôzne druhy motýľov). Ďalšia skupina hmyzu si vytvára vlastné jedy (napr. májky).
Stepník červený (Eresus kollari)
- Červeným sfarbením patrí medzi najkrajšie pavúky v Európe. Možno ho nájsť prevažne na teplých lokalitách stepného a lesostepného charakteru. Častejšie ako samičku, žijúcu skryto pod kameňmi a v zemných norách, možno pozorovať samčeka.
Ďalšie nebezpečné živočíchy
- z jedovatého hmyzu najčastejšie uštipnú človeka práve tieto druhy. Uštipnutie je spravidla bez komplikácií, pri alergickej reakcií však môže skončiť aj smrťou.
Májka fialová (
- produkuje jed kantaridin, ktorý sa v stredoveku používal na trávenie ľudí. Tekutinu vylučuje pri ohrození a na usmrtenie by ich musel človek zjesť viac.
Vretenica severská (obyčajná)
- jediný prirodzene sa vyskytujúci jedovatý had na Slovensku, vyskytuje sa od nadmorskej výšky 400 až 2 000 metrov.