V prípade lepšej a flexibilnejšej podpory zo strany štátu by podľa ich vyjadrení dokázali zabezpečiť úplnú sebestačnosť Slovenska v spotrebe zemiakov. Stopercentné pokrytie domáceho dopytu by podľa pestovateľov mohlo zároveň eliminovať riziko prudkého rastu cien zemiakov, k akému došlo v posledných dňoch, keď ich cena stúpla o takmer 60 percent.
Podľa slov predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emila Macha klesli zberové plochy zemiakov na Slovensku na 7500 hektárov, na ktorých sa vyprodukuje necelých 150.000 ton zemiakov ročne. Pre zabezpečenie domácej spotreby zemiakov je potrebné rozšíriť ich pestovanie na 11.000 až 12.000 hektárov ročne. "Aby bol takýto nárast možný, potrebujeme väčšiu podporu. V nej dlhodobo zaostávame za krajinami V4 aj za európskym priemerom. Do budúcna sa na európskom otvorenom liberalizovanom trhu potrebujeme prispôsobiť trendu podpôr a dotácií. Ak nám budú vytvorené podmienky, tak na Slovensku vieme mať bez problémov 12.000 hektárov zemiakov a budeme mať stopercentnú sebestačnosť," skonštatoval Macho.
Producenti zemiakov vítajú najnovšie kroky ministerstva pôdohospodárstva, ktoré už vyhlásilo výzvu, v rámci ktorej pestovatelia môžu získať financie na budovanie závlah. Čoskoro by mala byť zverejnená aj výzva na rozširovanie skladovacích kapacít. Zároveň však dodávajú, že tieto kroky prichádzajú príliš neskoro. "Zemiakarstvo sa musí podchytiť systémovo. Začíname závlahami, no výzva na ich budovanie prišla po troch, štyroch rokoch, pretože sa stále odkladala. Chvalabohu ju už máme, ale je to všetko neskoro. Farmári o to strácajú záujem a mnohí, ktorí ťahali rezort, sú skeptickí. Potrebujeme začať so závlahami, potrebujem vybudovať sklady a investovať do techniky," zdôraznil pestovateľ zemiakov a predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Bratislava Juraj Mačaj.
V prípade, že by sa podpora slovenských pestovateľov vyrovnala s podporou ich kolegov v zahraničí, dokázali by podľa jeho slov plne pokryť spotrebu zemiakov na Slovensku. To by podľa Mačaja mohlo eliminovať aj skokový rast cien, k akému u nás došlo v týchto dňoch. "Hlavný dôvod, prečo ceny zemiakov boli vysoké, bolo vlaňajšie sucho v západnej Európe, odkiaľ v tomto období dovážame staré zemiaky z predchádzajúcej úrody. Klimatická zmena spôsobila nedostatok zemiakov a nárast ich cien. A takýto jav bude klíma spôsobovať čoraz častejšie. Preto je nutné vybudovať vlastné skladovacie kapacity. Pokiaľ ide o súčasné ceny zemiakov, tak sa naša produkcia rozbieha pekne, máme dostatok vlastných zemiakov a ich cena postupne klesá. Za poslední dva týždne klesla o desať až 15 centov a očakávame, že to tak bude pokračovať ďalej. V priebehu júla by sa mali ceny zemiakov zastabilizovať," povedal Mačaj.