Jakutsko, ktoré leží na severovýchode Sibíri, je najväčším regiónom v Rusku a najchladnejšou oblasťou na svete. Pôda je zamrznutá celoročne a práve preto predstavuje ideálne prostredie pre zachovanie pozostatkov.
Evidentne v sebe ukrýva ešte veľa neprebádaného. Dôkazom toho je i unikátny nález, vďaka ktorému vedci dúfajú, že odkryjú niečo zo života veľkých predátorov, ktoré sa počas ľadovej doby túlali Európou a Áziou.
Veľké tesáky a hustá srsť
Pozostatky vlka našiel miestny muž Pavel Jefimov v lete 2018, keď v tejto oblasti spolu s ďalšími hľadačmi mamutov pátral v permafroste po slonovine. Nájdená hlava je pokrytá hustou srsťou, má zachované veľké tesáky a jej dĺžka je 40 cm. Podľa vedcov malo zviera uhynúť, keď malo 2 - 4 roky.
Hlava dnešného vlka dravého zo sibírskeho regiónu je dlhá maximálne 28 cm, čo je o necelú polovicu menej, ako hlava 40 000 rokov starého nálezu. Teraz budú skúmať DNA tohto špeciálneho nálezu. „Zaujíma nás, či tento druh vyhynul, alebo sa z neho stal moderný vlk, prípadne nakoľko je s ním príbuzný,“ uviedol Albert Protopopov z Jakutskej akadémie vied.
Vlk bol nájdený približne v rovnakom čase ako nedávno ohlásené mláďa leva Spartaka a oba nálezy z ľadovej doby teraz skúmajú spoločne na univerzite v Tokiu. Na Sibíri sa vedcom v roku 2013 podarilo objaviť aj mimoriadne zachované telo 50-ročnej samice mamuta. Viacerí odborníci preto dúfajú, že by ich mohli znovu naklonovať.