V uliciach hlavného mesta sa v podvečerných hodinách objavujú doslova húfy komárov a iného lietavého hmyzu a znepríjemňuje tak život ľuďom. Miestni síce do boja vytiahli repelenty, lenže to sa ukázalo ako nedostačujúce, a preto sa pýtajú, ako plánuje problém riešiť mesto. Bratislavský župan Juraj Droba dokonca zvolal krízový štáb, lenže niektoré mestské časti situáciu nevnímajú tak problematicky.
Nepríjemný bzukot krídiel a pošteklenie pri dosadnutí krvilačného hmyzu je v posledných dňoch súčasťou života väčšiny obyvateľov Bratislavy, najmä v podvečerných hodinách.
„Na základe monitoringu potenciálnych liahnísk komárov prebiehajú intenzívne monitoringy v teréne,“ povedala hovorkyňa BSK Lucia Forman, ktorá dodala, že mesto začalo aplikovať biologickú látku, aby zabránilo ďalšej vlne liahnutia komárov. Magistrát odporúča, aby sa obyvatelia chránili.
„Ak by došlo ku kalamitnému premnoženiu komárov, o prípadnom chemickom postreku rozhodne Regionálny úrad verejného zdravotníctva,“ dodal hovorca magistrátu Peter Bubla. Nie všetci kompetentní však zdieľajú rovnaký názor.
„Bolo by dobré prestať vyvolávať hystériu z niečoho, čo tu bolo odjakživa,“ uviedol prostredníctvom sociálnej siete splnomocnenec bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie Andrej Kovarik. Zároveň ľuďom odporučil, aby si zadovážili sieťky proti hmyzu do okien.
Mesto používa bezpečný postrek
Peter Bubla, hovorca Magistrátu
- Mesto má vysúťaženého dodávateľa na aplikáciu biologického dezinsekčného prípravku (BTi), ktorý je účinný proti larvám komárov. Ide o šetrný, nechemický spôsob, ktorý nie je rizikom pre zdravie ľudí a ostatných živočíchov.
Ako to vnímajú mestské časti
Postreky neplánujeme
Zoltán Pék, Pod. Biskupice
- S komármi nemáme akútny problém a postreky momentálne neplánujeme. V prípade zhoršenia situácie k nim pristúpime či už s pomocou magistrátu, alebo vykonáme postreky vo vlastnej réžii.
Situáciu riešime podľa podnetov
Martin Kuruc, Vrakuňa
- Situáciu s komármi riešime na základe podnetov občanov. Riešili sme to s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, Bratislavským samosprávnym krajom a Magistrátom hlavného mesta. Chemický postrek zabezpečuje magistrát pre všetky mestské časti.
Začínajúca kalamitná situácia
Martin Zaťovič, Dúbravka
- O riešenie začínajúcej kalamitnej situácie s komármi sme žiadali 10. júna. Urobili sme tak na základe podnetov obyvateľov týkajúcich sa množiacich sa komárov. Žiadali sme, aby bol v prípade potreby vykonaný dezinsekčný zásah vo vzťahu k hygienicko-protiepidemiologických opatreniam.
Regulácia je na magistráte
Zuzana Aufrichtová, Staré Mesto
- Staré Mesto zatiaľ nepožiadalo o postrek komárov a ani sa nechystá postrek realizovať vo vlastnej réžii. Regulácia komárov je v kompetencií magistrátu, v prípade, že sú komáre premnožené.
Nezaznamenali sme kalamitu
Michal Vlček, Vajnory
- Zatiaľ sme nezaznamenali kalamitný výskyt komárov ani kliešťov, preto nechystáme žiadne chemické postreky.
Situácia nie je kritická
Ján Hrčka, Petržalka
- Momentálna situácia v časti Bratislava-Petržalka nie je kritická. Ide o bežný jav populačnej explózie komárov. Likvidácia komárov jedovatými a zdraviu škodlivými postrekmi nie je potrebná.
Ide o opakovanú tému
Gabriela Ferenčáková, Čunovo
- Zaznamenávame zvýšený výskyt komárov. Vzhľadom k nedostatku finančných prostriedkov v rozpočte nie je v možnostiach mestskej časti zabezpečiť postrek proti komárom a kliešťom z vlastných zdrojov.
Hmyz nespôsobuje problémy
Martin Chren, Ružinov
- V Ružinove zatiaľ ani komáre ani kliešte nespôsobujú väčšie problémy. V spolupráci so župou chceme riešiť postreky plôch okolo Štrkovca, Rohlíka a pri Dunaji. Preventívne budeme komunikovať aj so školami, aby sme zabránili prípadnému rozšíreniu kliešťov.
Ako bojovať proti komárom?
- Okrem repelentov z lekárne, ktoré sa dajú zohnať vo forme spreja alebo krému, existujú aj prírodné preparáty. Fungujú esenciálne oleje, ktoré môžete pridať do sviečky alebo vonnej lampy. Napríklad levanduľa, valeriána, eukalyptus, pelargónia, aníz, tymián, mäta alebo čajovník.