Zákon v stredu podpísala guvernérka štátu Janet Millsová, informovala agentúra AP. Asistovaná samovražda sa má vykonávať s pomocou smrtiacej látky, ktorú musí predpísať lekár. "Dúfam, že tento zákon, ktorý ctí právo na osobnú slobodu, bude používaný striedmo," uviedla demokratka Millsová, ktorá predtým vyjadrila neistotu ohľadom prijatia takejto normy.
Zákonodarný zbor štátu Maine schválil návrh zákona o asistovanej samovražde začiatkom tohto mesiaca. Obyvatelia Maine sa dožívajú priemerne najvyššieho veku v USA. Rovnako tak ako v ďalších amerických štátoch sa ale podpora návrhu odvíjala od straníckej príslušnosti - demokrati boli skôr pre, zatiaľ čo republikáni proti.
Štát Maine sa pridal ku Coloradu, Oregonu, Havaju, Vermontu, Washingtonu a federálnemu dištriktu hlavného mesta Washington, kde podobný zákon už platí. Ako vôbec prvý takýto zákon prijal Oregon už v roku 1997 a ďalší štát, Washington, sa pridal o takmer desať rokov neskôr. Tento rok prijatie tejto normy podľa AP zvažovalo najmenej 18 amerických štátov.
Zákon lekárom umožní predpísať nevyliečiteľne chorým na ich žiadosť smrteľnú dávku medikamentu a ľuďom zapojeným do procesu umožní vyhnúť sa stíhaniu pre podozrenie z vraždy, pokusu o vraždu či asistovanú samovraždu. Súčasná legislatíva za smrteľne chorých považuje pacientov s nevyliečiteľnou chorobou, potvrdenou lekárom, ktorá do šiestich mesiacov spôsobí smrť.